REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bezpieczne gniazdka i włączniki. Skorzystaj z porady eksperta

 • Autor: Małgorzata Nietupska
 • 24 marz 2014 20:54
Bezpieczne gniazdka i włączniki. Skorzystaj z porady eksperta
Oprócz gniazdek elektrycznych i włączników lamp w łazience można zainstalować np. czujnik zalania. Fot. Kontakt-Simon

Jakie parametry powinny mieć gniazdka elektryczne i włączniki lamp w łazienkach, wyjaśnia Mirosław Mazur-Domosławski, specjalista z firmy Kontakt-Simon.

REKLAMA

W łazience prąd przydaje się nie mniej niż woda. Pralka, lampy, lokówki, suszarki do włosów, golarki – wszystkie te urządzenia wymagają zasilania. Dlatego właściwe przeprowadzenie instalacji elektrycznej i wybór odpowiednich gniazd są w łazience niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa.

Jaka ochrona IP

Z uwagi na bliskość wody, łazienkowy osprzęt elektroinstalacyjny podlega bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż w przypadku kontaktów i łączników występujących w pozostałych pomieszczeniach. Należy wybierać wyłącznie gniazda dedykowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Mam na myśli produkty o oznaczeniu IP 44 lub wyższym, które wskazuje na dużą odporność urządzenia na kontakt z wodą i ciałami stałymi. Elektryk powinien dobrać stopień ochrony, uwzględniając ryzyko zachlapania, a nawet zalania gniazda.

Bryzgoszczelne gniazda

Muszą być wyposażone w klapkę. Wymagania bezpieczeństwa nakazują zainstalowanie kontaktów poza obszarami bezpośredniego sąsiedztwa z umywalką, wanną bądź prysznicem. Dobrze, aby gniazda te wyposażone były w wyłącznik różnicowoprądowy, który równie skutecznie ochroni domowników przed ewentualnym porażeniem, co zabezpieczy instalację przed skutkami zwarć.

W domach zamieszkałych przez dzieci nie może zabraknąć dodatkowych zabezpieczeń w postaci przesłon torów prądowych, które skutecznie uniemożliwiają maluchom wetknięcie nieodpowiednich przedmiotów do gniazd.

Kształty i kolory

Pokutuje niestety opinia, że wybór gniazd łazienkowych jest niewielki. Traktuje się je często jako szpecące elementy, które należy ukryć. Tymczasem oferta producentów w tym zakresie jest wyjątkowo szeroka. Wybierać można spośród gniazd o kanciastych lub bardziej obłych kształtach, w kolorach metalizowanych bądź matowych. Dostępne są także bryzgoszczelne gniazda modułowe, których kolorową wymienną ramkę łatwo dopasować do aranżacji pomieszczenia. Istnieje możliwość montażu gniazd zarówno w ramkach pojedynczych, jak i wielokrotnych. Przy drugiej opcji niezbędne okazać się może zastosowanie wyłączników nadmiarowych zabezpieczających przed zwarciem lub przeciążeniem.
Oprócz włączników i gniazdek zarówno w kuchni, jak i łazience warto instalować osprzęt czuwający nad bezpieczeństwem, jak czujniki zalania oraz gazu, oraz poprawiający komfort, m.in. radia podtynkowe czy sterowniki rolet.

 • Nasz ekspert

   

   

   Mirosław Mazur-Domosławski, specjalista z firmy Kontakt-Simon

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Ja w łazience mam takie klasyczne włączniki z przezroczysta klapką, marki Ospel. Innej opcji niż bryzgoszczelne to w łazience nie ma.
  • Mirekkk, 2017-03-21 18:19:42

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA