REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 06 maj 2016 16:00
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Z kolorową deską – bidet Khroma firmy Roca. Fot. Roca
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik
Bidet do łazienki – jak wybrać. Poradnik

Niezastąpiony do higieny intymnej. Dla pań, panów i dzieci. Bidet zawsze występuje w duecie z sedesem. Jego kształt bywa ultranowczesny, ale zadania – takie same od ponad 100 lat.

REKLAMA

Historia bidetu zaczęła się na początku XVIII w. we Francji. Wiek później bidety produkowano już seryjnie, także w Polsce. Jego kariera była bardziej błyskotliwa niż sedesu. Aż do II wojny światowej uważano go za jedno z najważniejszych urządzeń w łazience. Ważniejsze niż sdes!

Bez sedesu, zwanego wówczas waterklozetem, przez długie laty potrafiono się obejść. Zastępowały go ubikacje w podwórkach oraz na klatkach schodowych kamienic. W latach 20. i 30. XX w., kiedy z kąpieli korzystano zwykle raz w tygodniu, instalowanie bidetów w łazienkach lansowały prestiżowe czasopisma i higieniści.

Głośnym tematem konwersacji towarzyskich był projekt słynnego architekta Le Corbusiera, który zaproponował umieszczenie kąta z umywalnią i bidetem w sypialni. Chociaż bidet był przesłonięty w nim ścianką (niepełnej wysokości), ekscentryczny pomysł nie znalazł wówczas wielu naśladowców i tak jest do dziś.

Funkcje bidetu

We współczesnych łazienkach bidet prawie zawsze tworzy duet z sedesem. To urządzenie służące przede wszystkim do higieny intymnych części ciała, ale można w nim również myć np. nogi. Z reguły jest instalowany w łazienkach przy sypialniach i rodzinnych.

Możliwość szybkiego umycia się i prosta obsługa to jego mocne atuty. Bidet najlepiej kupować razem z sedesem z tej samej kolekcji. Bez względu na to czy będzie do model stojący, czy podwieszany, bidet polubi cała rodzina, nie tylko jej damska część.

Różne materiały

Bidety są produkowane z takiej samej ceramiki jak sedesy czy umywalki. Najpopularniejszym kolorem jest biel, ale na zamówienie dostępne są także inne barwy. Przebierać można w kształtach – od stylizowanych na retro po modernistyczne kubiki.

Do niektórych luksusowych modeli bidetów można dokupić dekoracyjne listwy w kolorze drewna, np. orzecha. Są one dopasowane kolorystycznie do mebli z tych samych kolekcji. Nadają łazience elegancki szlif.

Dekoracyjne detale z metalu mają bidety wielu producentów. Mogą to być dekoracyjne listwy albo postumenty. Kupuje się w komplecie z bidetem lub osobno.

Praktyczne rozwiązania

Tradycyjnie większość bidetów nie ma pokryw, którymi można byłoby przesłonić ich wnętrza. Pokrywę można jednak dokupić, ale tylko do niektórych modeli. Dostępne są w wielu kolorach, także drewna.

Bidety z reguły nie mają także desek. Kto nie lubi dotykać chłodnej ceramiki, może wyposażyć bidet w deskę z tworzywa sztucznego. Najlepiej kupić je razem, gdyż nie do każdego bidetu można dokupić siedzisko.

Higiena jest niezwykle ważna w przypadku bidetu. Utrzymanie czystości ułatwi uszlachetnione szkliwo, które zapobiega nadmiernemu osadzaniu się brudu i ułatwia czyszczenie.


Jaka bateria?

Wszystkie baterie bidetowe są wyposażone w ruchome perlatory, dzięki którym strumień wody można ustawić w wybranym kierunku. Większość ma przełączniki do zamykania i otwierania automatycznego korka. Ułatwia to nalanie wody do misy bidetu jak do umywalki. Myć można się także pod bieżącą wodą.

♦Jednootworowa - to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Bidety z jednym otworem są przystosowane do instalacji baterii jednouchwytowych. Każdy producent bidetów i armatury ma co najmniej kilka takich modeli.

♦Trzyotworowa - tylko nieliczni producenci mają w ofertach bidety z trzema otworami i przystosowane do nich baterie trzyotworowe. Są to modele luksusowe, nierzadko z kurkami np. z porcelany.

Warto wiedzieć

♦Na początku XX w. każda łazienka musiała być wyposażona w bidet, wannę i umywalnię. Za mniej ważny uznawano sedes, który zwykle umieszczano w osobnym, małym pomieszczeniu. Reling na ręcznik obok bidetu był w 1923 r. najnowszym krzykiem mody.

♦Substytutem bidetu może być sedes wyposażony w deskę z funkcją bidetu. Do wyboru jest kilka wersji. Wszystkie mają dysze myjące z regulacją strumienia wody. Część modeli jest wyposażona także w suszarkę lub opcję usuwania nieświeżego powietrza.

♦Niezbędnym wyposażeniem każdego bidetu są akcesoria: wieszak lub reling na ręcznik oraz mydelniczka lub dozownik kosmetyku do higieny intymnej. Powinny być umieszczone nisko, by korzystając z bidetu można je było bez trudu sięgnąć ręką.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA