REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cicha pralka – jak ją wybrać

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 27 cze 2016 10:00
Cicha pralka – jak ją wybrać
Fot. Shutterstock

Hałas powodowany przez pracującą pralkę bywa tak głośny, że utrudnia codzienne życie domownikom. Dlatego trzeba wybierać urządzenia ciche. Czasami można też wyciszyć pomieszczenie.

REKLAMA

Najczęściej hałas, powodowany przez pralkę, jest uciążliwy w bardzo małych łazienkach oraz minimalistycznych (zachodzi w nich zjawisko pogłosu).
Bywa, że hałas jest na tyle duży, że przeszkadza w w codziennych czysnnościach, budzi małe dzieci, irytuje.

Ile decybeli

Już podczas kupowania sprzętu pralki można sprawdzić – na etykiecie energetycznej – jak duży hałas wytwarzają. Warto jednak pamiętać, że hałas wcale nie musi być głośny, by przeszkadzał. Wiele osób źle reaguje na zmianę jego natężenia, np. w momencie wyłączania się lodówki. Inaczej także odbiera się hałas w nocy i w dzień. Dużo zależy też od wrażliwości słuchu.

Bardzo ciche pralki wytwarzają hałas około 50 dB.

Wyciszenie pomieszczenia

Czasami w łazienkach urządzonych minimalistycznie zachodzi zjawisko hałasu pogłosowego. Bywa ono bardziej uciążliwe niż hałas emitowany przez pralkę Pogłos sprawia, że dźwięki, nawet ciche, np. rozmowa, odbijają się wielokrotnie od ścian i mebli (jak echo). W efekcie są zniekształcone i trwają w czasie.

Aby zjawisko pogłosu wyeliminować lub zmniejszyć, wystarczy wprowadzić do łazienki więcej elementów pochłaniających dźwięki. To mogą być np. rolety w oknach, kwiaty, obrazy, drewno.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA