REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czyszczenie baterii łazienkowych - fakty i mity

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 19 kwi 2016 13:00
Czyszczenie baterii łazienkowych - fakty i mity
Do czyszczenia baterii w łazience nie nadają wszystkie detergenty. Fot. Shutterstock
Czyszczenie baterii łazienkowych - fakty i mity
Czyszczenie baterii łazienkowych - fakty i mity

Jak postąpić, gdy zapcha nam się rura i czym najlepiej czyścić baterię? Jak się okazuje, wiele z obiegowych opinii na temat prawidłowego użytkowania armatury jest błędnych. Oto kilka faktów i mitów.

REKLAMA

Baterie umywalkowe, panele prysznicowe, kabiny i brodziki - nawet te najbardziej wyszukane i designerskie, mają przede wszystkim służyć nam przez długie lata. To, czy przetrwają próbę czasu, w znacznym stopniu zależy od tego, czy będziemy je we właściwy sposób użytkować i czyścić.

Niestety, nasza wiedza w tym temacie jest zazwyczaj niewystarczająca, a co gorsza często zdarza się nam popełniać podstawowe błędy. Pora więc rozprawić się z funkcjonującymi mitami.


Wiele popularnych płynów nie nadaje się do czyszczenia armatury.

FAKT
Niektóre środki czystości mają zbyt silne działanie i mogą trwale uszkodzić zewnętrzną powłokę baterii czy natrysku. Dlatego przed ich użyciem, dokładnie sprawdźmy skład chemiczny oraz wypróbujmy ich działanie na niewidocznym elemencie armatury.

- Chromowane powierzchnie są bardzo wrażliwe na zarysowania, więc wszystkie mleczka i proszki zawierające substancje ścierne są zakazane - mówi Anna Kowalska, ekspert z firmy Deante, producenta wyposażenia łazienek - Uważajmy też, aby w składzie środków czyszczących nie było kwasów, alkoholu, wybielaczy i związków chloru, ponieważ mogą zmatowić lub odbarwić czyszczone powierzchnie. Najbezpieczniej jest pielęgnować armaturę rozcieńczonym płynem do mycia naczyń, wodą z mydłem lub roztworem octu. Środek nakładajmy najpierw na ściereczkę, a dopiero później na powierzchnię armatury, pamiętając o dokładnym spłukaniu całej powierzchni po czyszczeniu.


Po kilku latach musimy liczyć się z wymianą węża natryskowego

MIT
Choć uszkodzone lub nieszczelne węże natryskowe to jedne z najczęstszych awarii w naszych łazienkach, istnieją na rynku produkty z nawet 10-letnią gwarancją. Aby zakup posłużył nam przez długie lata, przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność wykonania.

Węże z niskiej jakości materiałów pokrywają się kamieniem, pękają lub zaczynają przeciekać w skutek częstego użytkowania i kontaktu z wodą. Aby temu zapobiec można zdecydować się na podwójnie plecione stalowe węże o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie. Tego typu produkty cechują się bardzo dużą żywotnością, co gwarantowane jest przez producenta 10-letnią gwarancją.

Z kolei aby ułatwić sobie utrzymanie czystości w okolicach natrysku, możemy wybrać węże wykonane z PCV. Nie posiadają one żłobień i wgłębień, więc wystarczy je jedynie przetrzeć wilgotną ścierką.

System anti-calc to najskuteczniejsza metoda, aby ustrzec się kamienia.

FAKT
Ochrona delikatnych elementów natrysku przed działaniem kamienia jest niezwykle istotna, zwłaszcza, że jest to najczęstsza przyczyna awarii. Anti - calc to system zaprojektowany, aby ułatwić nam czyszczenie głowic i dysz natryskowych, a tym samym skutecznie zapobiegać osadzaniu się kamienia.

Niewielkie, silikonowe gumeczki, z których łatwo usunąć osad, montowane są we wszystkich punktach natryskowych, czyli otworkach, przez które wydostaje się woda. W przypadku głowic umożliwiających regulację strumienia, system posiada także cienkie plastikowe bolce, które wysuwając się, usuwają nagromadzony brud oraz krople wody.

Czyszcząc baterię, nie powinniśmy jej rozkręcać.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA