REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Deska sedesowa - jak wybrać. Porada eksperta

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 25 kwi 2016 11:00
Deska sedesowa - jak wybrać. Porada eksperta
Sedes musi mieć deskę sedesową, a bidet - niekoniecznie. Fot. Grupa Armatura

Ze względu na specyfikę i częstotliwość użytkowania, strefa WC wymaga rozwiązań wyróżniających się trwałością działania i higieną. Czym kierować się przy zakupie deski sedesowej, by spełniała te wymagania?

REKLAMA

Wyboru deski sedesowej najlepiej dokonywać przy zakupie miski. Połączenie elementów z oferty jednego producenta wyeliminuje ryzyko niedopasowania pod względem rozmiaru, jak i estetyki.

Bardziej kłopotliwa może jednak okazać się wymiana starego modelu na nowy. Choć z pozoru dostępność różnorodnych kształtów, materiałów i wzorów daje swobodę wyboru, może także utrudniać podjęcie decyzji i dopasowanie deski do miski. W tym wypadku konieczne będzie dokładne wymierzenie dotychczasowo użytkowanego modelu, w tym zarówno długości i szerokości siedziska, jak i rozstawu zawiasów.

Aby mieć pewność, że nowy element będzie najodpowiedniejszym zamiennikiem, warto zabrać na zakupy obrys starej deski i na jego podstawie dobrać na miejscu właściwy wariant. Co oprócz rozmiaru będzie decydowało o funkcjonalności wybranego modelu?

Materiał ma znaczenie

Jedną z kwestii, która będzie miała największe znaczenie dla trwałości i komfortu użytkowania deski sedesowej jest materiał, z którego została wyprodukowana.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań dominują modele tworzywowe, wykonane z duroplastu, polipropylenu lub ABS oraz warianty drewniane. O ile te ostatnie wyróżniają się pod względem estetycznym, kłopotliwe może okazać się utrzymanie ich czystości.

Z puntu widzenia eliminowania rozwoju drobnoustrojów, bezpieczniejszym rozwiązaniem są deski wykonane z tworzywa. – Wśród tego typu wariantów wyróżniamy modele miękkie oraz twarde.

- Pierwsze z nich wykonane są z zwykle z polipropylenu, czyli materiału utrzymującego pokojową temperaturę, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Ich zaletą jest także stosunkowo niska cena – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Większą trwałością cechują się deski twarde, w produkcji których wykorzystuje się tworzywo ABS lub duroplast. Są one odporne na zarysowania i łatwe w utrzymaniu czystości, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w łazienkach o wysokiej częstotliwości użytkowania.

Wybór na długie lata

Trwałość deski sedesowej zapewnić mogą także dodatkowe rozwiązania, minimalizujące ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych. Popularnym wyposażeniem zwiększającym bezpieczeństwo korzystania z sedesu są odbojniki. Te specjalne nakładki, umieszczane na spodzie deski, amortyzują jej uderzenie o ceramikę. Podobnym działaniem wyróżnia się system wolnoopadający.

Takie rozwiązanie hamuje opadanie deski, zabezpieczając ją przed zniszczeniem wskutek zbyt silnego uderzenia o krawędź muszli sedesowej. Wybierając produkt, warto zwrócić także uwagę na materiał z jakiego wykonano zawiasy. W wymagających warunkach, jakimi cechuje się łazienkowe wnętrze, zastosowanie znajdą modele wyprodukowane ze stali nierdzewnej.

W służbie higieny

Oprócz wytrzymałości na uszkodzenia, o funkcjonalności nowoczesnych desek sedesowych decyduje także szereg praktycznych cech, dostosowujących je do warunków konkretnych wnętrz.

- Ciekawym rozwiązaniem tego typu są powłoki antybakteryjne, zwiększające poziom higieny strefy toaletowej – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ze względu na dużą częstotliwość użytkowania i wysoką wilgotność otoczenia, na desce sedesowej mogą gromadzić się groźne dla organizmu drobnoustroje. Dzięki powłoce antybakteryjnej, gwarantującej gładką powierzchnię deski, minimalizowane jest ryzyko osiadania i rozprzestrzeniania się bakterii.

Tego typu powierzchnie można również w łatwy sposób przetrzeć, zapewniając tym samym czystość i bezpieczeństwo strefy.

Deski specjalne

Alternatywą dla tradycyjnych desek sedesowych są modele o specjalnej konstrukcji z kilkucentymetrowym, umieszczonym z przodu wycięciem. Tego typu warianty polecane są jako uzupełnienie wyposażenia łazienek, z których korzystają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Dostosowane do kształtu i wymiaru wyprofilowanych misek sedesowych, ułatwiają wygodne przeprowadzenie czynności higienicznych.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA