Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fugi z brokatem - łazienka z połyskiem w stylu glamour

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 27 lut 2014 10:12
Fugi z brokatem - łazienka z połyskiem w stylu glamour
Fuga Atlas Artis z Efektem Brokatowym nadaje spoinom niepowtarzalny, dekoracyjny wygląd, a dodatek molekuł srebra zapewnia ochronę antybakteryjną. Fot. Atlas

Fuga, zazwyczaj niepozorna linia łącząca płytki ceramiczne, za sprawą dodatku brokatu, może być atrakcyjnym detalem i efektowną ozdobą ceramicznej okładziny.

REKLAMA

Wybierając płytki ceramiczne zwracamy szczególną uwagę na ich dekoracyjność, oryginalny wzór czy efektowne dekory, często bagatelizując rolę spoiny, która poddawana jest przecież takim samym obciążeniom jak szkliwiona powierzchnia kafelków. Ważne jest zatem, aby połączenia między płytkami – tzw. fugi – na długo zachowały estetyczny wygląd i trwałe kolory.

Nie boją się wody

Spoiny wykonane przy użyciu nowoczesnych produktów chemii budowlanej, czyli za praw do spoinowania wyróżniają się dobrą odpornością na ścieranie oraz niską nasiąkliwością. Ta tajemnicza z pozoru cecha sprawia, że fugi zyskują właściwości hydrofobowe, czyli krople wody nie wsiąkają w głąb spoin, ale zatrzymują się na wodoodpornej powierzchni fugi niczym drobne perełki. Zapobiega to powstawaniu na powierzchni spoiny szpecących i niekorzystnych dla zdrowia wykwitów. Grzyby i pleśnie pojawiające się między kafelkami mogą skutecznie pozbawić uroku nawet najbardziej atrakcyjną okładzinę ceramiczną. Wśród najnowszych propozycji producentów chemii do płytek można znaleźć zaprawy do spoinowania z tzw. efektem perlenia. Charakteryzują się one tak niską nasiąkliwością, że woda nie wnika w ich strukturę, ale zatrzymuje się na powierzchni w postaci drobnych kropelek. Efekt perlenia nie jest cechą dekoracyjną, natomiast ma bezpośredni wpływ na estetykę spoiny. Dla jeszcze lepszej ochrony, zaprawy do spoinowania wzbogacane są środkami, które zapobiegają rozwojowi grzybów, a dodatek molekuł srebra zapewnia ochronę antybakteryjną.

Z dodatkiem brokatu

Spośród oferowanych obecnie zapraw do spoinowania na szczególną uwagę zasługują fugi z brokatem zapewniające oryginalny efekt dekoracyjny. Dodatek substancji metalizujących sprawia, że w zależności od natężenia i kąta padania światła fuga skrzy się a okładzina ceramiczna wygląda efektownie, zwłaszcza w łazienkach urządzonych w stylu glamour. Niektórzy producenci tego typu zapraw oferują oddzielnie fugę dekoracyjną i dodatek metalizujący, dzięki czemu efekt połysku można – w zależności od naszego gustu – osłabić lub wzmocnić.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA