Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Granit do łazienki – piękny i solidny kamień na blaty i obudowy

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 24 lip 2014 08:29
Granit do łazienki – piękny i solidny  kamień na blaty i obudowy
Masywny blat z czarnego granitu z metalicznymi, połyskującymi drobinkami, o polerowanej powierzchni wieńczy szafkę podumywalkową z frontami z czarnego MDF-u. Proj. Dominik Respondek. Fot. Bartosz Jarosz

Granit nie tylko zachwyca teksturą i kolorami, ale także jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia – także w łazience.

REKLAMA

To dzięki zastygłej miliony lat temu magmie, możemy dziś podziwiać wyjątkowy, mieniący się barwami wielu minerałów kamień. Granit nie tylko zachwyca teksturą i kolorami, ale także jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia – także w łazience.

Ziarnista tekstura, bogactwo minerałów

Piękny i skromny – tak najlepiej można określić ten niezwykły kamień, który natura postanowiła obdarzyć w sposób szczególny. Głównie za sprawą swojej złożonej budowy, granit wyróżnia się zdecydowanie wśród kamieni naturalnych stosowanych jako materiały wykończeniowe. W przeciwieństwie np. do marmuru (skały zbudowanej z przewagą jednego minerału), w skład granitu wchodzi wiele różnych minerałów skałotwórczych (m.in. kwarc i mika). To właśnie bogactwo minerałów tworzących tę skałę zapewnia granitowi niepowtarzalną, ziarnistą teksturę i ciekawą kolorystykę. Różnice w wyglądzie zależą od grubości uziarnienia – może ono być drobne lub grube. Na wzór granitu wpływ ma także dominacja ziaren danej barwy. Układają się one w gęste, kolorowe skupiska tworząc przeplatające się ze sobą wyraźne pasma lub delikatne żyłki. Granity występują w niezliczonej ilości barw z najczęściej pojawiającymi się odcieniami szarości: od jasnopopielatego po antracyt. 

Wysokie parametry techniczne

Kolory granitu to głównie zielenie, żółcie, brązy i czerwienie, ale także odcienie błękitu, różu oraz beżu. Różne sposoby wykończenia powierzchni granitów – poprzez polerowanie, piaskowanie lub płomieniowanie – pozwalają uzyskać materiał o zróżnicowanej strukturze.
Ale to nie jedyny powód, dla którego granit jest tak chętnie wybieranym materiałem na posadzki, okładziny ścienne, blaty, półki czy parapety. Połączenie w jednym materiale takich cech jak trwałość oraz wysoka odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia przy niezwykłym bogactwie kolorów i tekstur decyduje o tym, że granit jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Zdolność granitu do przewodzenia ciepła sprawia, że materiał ten wykorzystywany jest także do wykonania efektownych grzejników montowanych na ścianach. 

Na blaty, ściany, obudowy

Mimo swojej wyjątkowości, zaproszony do wnętrza granit nie narzuca się i nie skupia na sobie całej uwagi. Stanowi raczej wytworne tło dla pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Podkreśla urodę drewna, uwypukla kształty ceramiki, doskonale współgra z nowoczesną armaturą i metalicznymi akcesoriami łazienkowymi. Dostojny granit nadaje wnętrzu charakter, a jednocześnie potrafi sprostać najtrudniejszym zadaniom eksploatacyjnym.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA