Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 02 lip 2014 07:55
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Gwarancję komfortu cieplnego oraz oszczędność energii zapewnia system sterowania ogrzewaniem podłogowym. CF2+ firmy Danfoss to system bezprzewodowy. Wbudowany czujnik podczerwieni monitoruje temperaturę na poziomie podłogi (nie jest ani zbyt gorąca, ani za zimna). Komponenty systemu: regulator, bezprzewodowe termostaty, akcesoria, m.in. czujnik punktu rosy. Fot. Danfoss
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem
Grzejnik czy podłogówka – podejmij decyzję przed remontem

To temperatura w dużym stopniu decyduje o tym, że korzystanie z łazienki jest przyjemnością. Co zapewnia większy komfort cieplny – grzejnik, tzw. podłogówka, czy może połączenie obu sposobów ogrzewania?

REKLAMA

Do kwestii ogrzewania łazienki warto podejść z rozwagą i uwzględnić nie tyko aspekt estetyczny, czyli design grzejnika. Ważne jest również to jak względem grzejnika rozplanujemy  inne wyposażenie, tak aby pełnił również rolę praktycznej suszarki. Ale co z podłogą? Nawet przy grzejniku o dużej mocy pozostanie chłodna, może zatem warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego. Tym bardziej, że nowoczesne systemy pozwalają także oszczędzać energię.

Tradycyjne grzejniki

Aktualna oferta rynkowa zapewnia szeroki wybór grzejników do łazienki. Od klasycznych drabinek (chromowanych, białych czy kolorowych), na których można wysuszyć ręcznik i drobne pranie, po modele pełne. Takie grzejniki nie tylko grzeją, ale i zdobią; wśród najbardziej wyszukanych znajdziemy nawet modele z kamienia, z wymiennymi ozdobnymi panelami, grafiką, lustrem. Wszystkie można uzupełnić o dodatkowe akcesoria, jak haczyki, relingi, półeczki. Nie bez znaczenia jest miejsce umieszczenia grzejnika. Aby jego ciepło było w pełni wykorzystane i równomiernie rozchodziło się po pomieszczeniu, powinien być odkryty. Czyli nie należy umieszczać grzejnika np. w rogu lub za szafką. Najlepiej umieścić go obok lub nad wanną – wówczas wychodząc z kąpieli możemy sięgnąć po ciepły ręcznik lub szlafrok zawieszony na grzejniku. Dobre będzie również miejsce przy umywalce – można wówczas zrezygnować z relingu czy haczyka na ręcznik i korzystać ze szczebelków lub dodatkowych akcesoriów grzejnika. Jeżeli w łazience jest okno dachowe, dobrze jest umieścić grzejnik pod nim – zapobiegnie to kondensacji pary wodnej, czyli gromadzeniu się wilgoci na szybie.

Ogrzewanie podłogowe

Ten rodzaj ogrzewania ma sporo atutów. Warto wymienić przede wszystkim taką cechę jak niezwykle korzystny dla użytkowników rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ponadto gwarantuje ciepłą podłogę, na której można z przyjemnością stanąć boso, bo to właśnie ona pełni w systemach ogrzewania podłogowego rolę grzejnika. W tak ogrzewanych pomieszczeniach występuje mniejszy ruch powietrza, co ogranicza unoszenie się kurzu, dlatego jest przyjazne alergikom. No i oczywiście oszczędność energii. Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym, bo maksymalna temperatura wody zasilającej wynosi jedynie 55°C (można wykorzystać kolektory słoneczne i pompy ciepła), a obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 1-2°C oszczędza się nawet do 10% energii (bez utraty komfortu). Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe, dzięki termostatom, może być uruchamiane tylko wtedy gdy jest potrzebne, np. rano i wieczorem. Jednak, aby korzystać z zalet ogrzewania podłogowego, musimy odpowiednio wcześnie zaplanować jego instalację. Wszyscy, którzy są na etapie projektowania, wznoszenia lub wykańczania budynku czy mieszkania mogą rozważyć montaż wodnego ogrzewania podłogowego. Przewody grzejne układa się bowiem na posadzce, a następnie zatapia w warstwie wylewki podłogowej. Elementy grzejne systemów elektrycznych stanowią przewody już odpowiednio rozmieszczone w specjalnej siatce. Są to tzw. maty grzejne, często samoprzylepne, które układa się na warstwie wylewki podłogowej, a następnie zatapia w zaprawie klejącej podczas mocowania płytek ceramicznych. Dlatego elektryczne ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem zainstalować podczas remontu każdej łazienki. Dobrym rozwiązaniem będzie również połączenie tradycyjnych grzejników i ogrzewania podłogowego. Jeżeli zdecydujemy się na montaż mat grzejnych, wówczas grzejnik będzie stanowił podstawowe źródło ciepła, a podłogówka – dodatkowe, również poza sezonem grzewczym. Jeżeli budynek ogrzewany jest w systemie wodnego ogrzewania podłogowego, można dodatkowo zainstalować w łazience grzejnik elektryczny, który będzie służył jako suszarka.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Podłogówka jest ok, ale jednak nie we wszystkich pomieszczeniach się sprawdza. W małych łazienkach, gdzie potrzeba oszczędzać miejsce jak najbardziej. My grzejemy gazem płynnym z amerigasu i dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom o ciepło w domu zimą się nie martwimy.
    • Olga, 2016-12-09 06:55:09

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA