REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Intymna strefa prysznica: przeczytaj, jak ją urządzić

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 16 maj 2017 16:59
Intymna strefa prysznica: przeczytaj, jak ją urządzić
Fot. Aquaform
Intymna strefa prysznica: przeczytaj, jak ją urządzić
Intymna strefa prysznica: przeczytaj, jak ją urządzić

Świadomi tego, jak ważne są dla nas te chwile odprężenia, producenci wyposażenia łazienkowego proponują szereg rozwiązań zwiększających komfort użytkowników i dających im poczucie bezpieczeństwa.

REKLAMA

Przywołując opowieść o Archimedesie, mającym w trakcie kąpieli wpaść na rozwiązanie nurtującego go problemu, często wraca się do pytania, dlaczego najlepsze pomysły pojawiają się pod prysznicem. Zwolennicy tej tezy argumentują, że podczas mycia się powstają wprost idealne dla kreatywnych rozważań warunki. Kluczowymi czynnikami są w tym przypadku: chwilowe oderwanie od świadomego przetwarzania informacji oraz odprężenie umysłu. Jednak by mózg mógł w pełni odpocząć, konieczne jest zapewnienie psychicznego komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

W łazienkowym otoczeniu można je w dużej mierze utożsamić z pewnością, że nikt nie przerwie nam czynności higienicznych oraz że nikt nie będzie oglądał nas w trakcie ich wykonywania. Tym bardziej, że w świetle badań nagość jest dla nas bardzo wstydliwa. Według przeprowadzonego kilka lat temu przez PBS sondażu, zaledwie 40% Polaków widuje swoich małżonków bez ubrania. Wychodząc naprzeciw potrzebie zachowania intymności, dostawcy wyposażenia i akcesoriów mają w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających w kąpieli prywatność.

Kabino-przesłony

Z myślą osobach, dla których zachowanie tego rodzaju komfortu jest szczególnie ważne, na rynek wprowadzono kabiny do zabudowania. Pozwalają one zaadaptować na strefę natryskową pozostawioną w tym celu przez architekta wnękę. Nie tylko gwarantują one oszczędność miejsca, ale także - ze względu na ograniczenie liczby i powierzchni przeszkleń - dają nieporównywalny stopień osłonięcia biorącej prysznic osoby. By jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, zastosować można drzwi z matowego szkła lub warianty pokryte dekoracyjnym, typograficznym wzorem, umiejscowionym na wysokości korpusu. – Kabiny wzbogacone elementami graficznymi w postaci słów zapisanych czcionkami różnych krojów są obecnie jedną z najpopularniejszych nowości produktowych – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. – Dobrze wpisują się w trendy, zgodnie z którymi w minimalistycznych wnętrzach stosuje się mocny, przyciągający uwagę akcent. Ich dodatkowym atutem jest stworzenie dodatkowej wizualnej zasłony, zza której nie widać intymnych części ciała osoby korzystającej z natrysku – dodaje. Kabiny z napisami są dostępne nie tylko w formie drzwi, ale także ściany kabinowej oraz w wariantach narożnych (kwadratowym i półokrągłym), co gwarantuje idealne dopasowanie modelu do specyfiki domowego wnętrza.

Uniwersalne parawany

Zapewnienie w kąpieli atmosfery prywatności może wydawać się bardziej skomplikowane w łazienkach, w których korzysta się z wanny. Pomocne okazują się w tym przypadku parawany z matowego szkła. – Podstawową funkcją parawanów nawannowych jest ograniczenie rozchlapywania się wody. Ich zastosowanie ułatwia w efekcie zachowanie czystości i minimalizuje ryzyko pośliźnięcia. Oprócz tych zalet, modele wykonane z nieprzezroczystych tafli gwarantują dodatkowy komfort kąpieli – mówi Katarzyna Choniawko – Szeroki asortyment pozwala dopasować je zarówno do prostopadłościennych, jak i zaokrąglonych wanien. W przypadku tych ostatnich, wykorzystuje się rozwiązania harmonijkowe z 2, 3 lub 4 ściankami, obracającymi się względem siebie w zakresie 360° - tłumaczy ekspert marki Aquaform.

Gra światłem

Choć nieczęsto zdarza się, by w łazience występowały duże okna, w nowoczesnym budownictwie, wykorzystującym wielkopowierzchniowe przeszklenia, jest to teoretycznie możliwe. Nieodzownym w takiej sytuacji wyposażeniem stają się rolety i zasłony, pozwalające zakryć wnętrze łazienki przed wzrokiem niepowołanych osób. Alternatywą, skuteczną w przypadku wieczornych kąpieli, jest system oświetleniowy, umożliwiający znaczące zmniejszenie natężenia światła – tak, by w pomieszczeniu panował dyskretny półmrok. Dodatkową korzyścią z zastosowania takiego rozwiązania jest stworzenie intymnej atmosfery, która wyjątkowo sprzyjać będzie odprężeniu.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA