Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak znaleźć oszczędną pralkę – poradnik zakupowy

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 28 lip 2014 08:20
Jak znaleźć oszczędną pralkę – poradnik zakupowy
Wybierając pralkę wielkość załadunku warto dopasować do potrzeb: dla singla - z mniejszym załadunkiem, dla rodziny – większym. Na zdjęciu: pralka WM16S890EU iQ700 varioExpert marki Siemens. Fot. Siemens

Urządzenia AGD, chociaż pomagają przy większości prac domowych, zużywają również energię i generują koszty związane z opłatami. Czy istnieją sposoby aby cieszyć się wygodą nie płacąc za to słono?

REKLAMA

Szacuje się, że około 40 proc. kosztów za energię elektryczną na rachunkach prywatnych generują urządzenia gospodarstwa domowego. Mimo to możemy korzystać z urządzeń elektrycznych i wygody jaką oferują bez obawy o wzrost kosztów za energię. Wszystko zależy od tego jak dobrze przygotujemy się do zakupu sprzętu. A już na zakupach trzeba pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie ceną produktu. W przypadku urządzeń AGD w pierwszej kolejności sprawdzany obowiązkowo i cenę i klasę efektywności energetycznej urządzenia (oznaczanej literami na siedmiostopniowej skali). Może się bowiem okazać – po choćby pobieżnym przeliczeniu zużycia energii – że tańsze urządzenie będzie w efekcie droższe w eksploatacji. 

Zgodnie zobowiązującym prawem wszystkie urządzenia AGD sprzedawane w krajach Unii Europejskiej muszą być oznaczone specjalną etykietą energetyczną umożliwiającą konsumentom porównanie parametrów urządzeń. 

Wzór etykiety energetycznej dla pralek
Wzór etykiety energetycznej dla pralek

  • Etykiety i symbole

    System etykiet opracowany została dla poszczególnych grup sprzętu, a więc informacje na etykietach różnią się nieco w zależności od charakteru urządzeń. I tak poza efektywnością energetyczną informują także o zużyciu wody (w przypadku zmywarek i pralek) oraz poziomie hałasu (pralki, lodówki) czy też pojemności lub ładowności (lodówki, pralki). Skala efektywności energetycznej na etykiecie wygląda tak samo w przypadku każdej grupy produktów i składa się z liter od A (na zielonym pasku - najbardziej efektywne) po D (na czerwonym - najmniej efektywne). Wprowadzone w 2011 r. (zgodnie z dyrektywą unijną) bardziej szczegółowe regulacje pozwalają na precyzyjne oznakowanie efektywności wszystkich rodzajów urządzeń, dzięki temu te najbardziej zaawansowane technologicznie i najbardziej oszczędne mogą być oznaczone także literą A z jednym, dwoma a nawet trzema plusami (najwyższa klasa efektywności).

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA