Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kabina prysznicowa bez zacieków - jak zabezpieczyć szkło

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 28 lut 2014 11:04
Kabina prysznicowa bez zacieków - jak zabezpieczyć szkło
Szklana kabina prysznicowa kusi elegancją, ale wymaga częstego i starannego czyszczenia. Fot. Shutterstock

Czy szklany prysznic może być czysty jak przysłowiowa szklanka? Tak, ale trzeba go odpowiednio pielęgnować.

REKLAMA

W naszych łazienkach jest coraz więcej szkła. Chętnie instalujemy zwłaszcza szklane kabiny prysznicowe, parawany nawannowe, drzwi w murowanych natryskach. Lubimy szkło bo jest eleganckie, kojarzy nam się z luksusem i łatwo wpisuje się w każdą aranżację łazienki – od retro po ascetyczny minimalizm. Jednak na przezroczystym szkle wyraźnie widać wszelki brud – odciski rąk i ślady po wyschniętych kroplach wody.

Efektowne, ale wymagające

Podczas urządzania łazienki często stajemy przed dylematem czy wybrać przezroczyste szkło, czy też zasłonę prysznicową albo polistyren. Wybór nie jest łatwy. Szkło kusi elegancją, ale wymaga częstego i starannego czyszczenia. Jeśli jednak szklane tafle zostaną zaimpregnowane, a po każdej kąpieli krople wody zostaną z nich usunięte gumową ściągaczką lub specjalistyczną ściereczką do szyb – sprzątanie nie będzie uciążliwe Inna możliwość to wybór szkła maskującego zacieki, z fakturą naśladującą krople wody albo sitodrukiem.

Skąd te zacieki

Woda wodociągowa czy ze studni nie jest czystym związkiem chemicznym H2O. Zawiera także sole mineralne, głównie wapnia i magnezu. Jeśli nalejmy wody do szklanki, związków tych nie dostrzeżemy. Jednak, jeżeli pozwolimy wodzie wyparować, na jej ściankach pozostanie biały osad, zwany potocznie kamieniem, który nie rozpuszcza się w wodzie.
Aby   pozbyć się osadu, trzeba go zeskrobać – co grozi porysowaniem szkła, lub rozpuścić preparatami do usuwania kamienia, które zawierają z reguły rozcieńczone kwasy, np. octowy, cytrynowy, jabłkowy.
Im większa zawartość soli mineralnych w wodzie, tym więcej osadu kamiennego powstaje w miejscach gdzie się jej używa, m.in. na szybach kabin prysznicowych. Kamień pojawia się bowiem wszędzie tam, gdzie woda wyparowuje, jest podgrzewana lub gotowana. O wodzie, która zawiera dużo soli mineralnych mówimy, że jest twarda, zaś mało – miękka.
Bardziej twarda jest z reguły woda ze studni głębinowych i przydomowych, miękka – czerpana z bardzo dużych ujęć, np. z rzek.
Woda z przydomowych, niezbyt głębokich studni zawiera często także dużo związków żelaza. Taka woda ma charakterystyczny gorzkawy posmak, a na urządzeniach sanitarnych szybko powstają rdzawe zacieki.
Jeżeli woda w kranach jest bardzo twarda lub twarda, warto rozważyć zainstalowanie na głównym ujęciu wody (za wodomierzem) filtrów zmiękczających lub odżelaziających albo zmiękczaczy lub odżelaziaczy. Kamienia i rdzy, nie tylko na szybach prysznica, będzie znacznie mniej. Zmniejszy się także zużycie środków do prania, zmywania, szamponów, mydła.

Specjalne powłoki

Powierzchnia szklanych szyb jest idealnie gładka tylko pozornie. W rzeczywistości znajdują się na niej mikroskopijne zagłębienia, w których – po wyschnięciu kropel wody - osiada kamienny osad.
Aby przyspieszyć spływanie wody z szyb, a w związku z tym ograniczyć osadzenie się kamienia i innych zabrudzeń, impregnuje się, czyli pokrywa niewidoczną powłoką zabezpieczającą. Tak zabezpieczone szyby oferują wszyscy producenci kabin prysznicowych. W zależności od firmy powłoki zabezpieczające mają różne nazwy, np. Reflex Koło (SANITEC Koło), Glass Protect (Sanplast), Aquaperle (SanSwiss), MaxiClean (Roca).


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Ja również polecam impregnat Nanocape, tworzy fajny efekt. Co ciekawe ten impregnat wykorzystuje nanotechnologię. www.centralstore.net/produkt/antybrud-do-kabin-prysznicowych-hydrofobowy-nanocape/
    • Ania, 2016-12-30 02:29:50
  • Witam

    Ja samodzielnie zabezpieczyłam swoją kabinę nanocape do kabin i jestem z niego bardzo zadowolona. Nałożenie powłoki było bardzo łatwe. Powłoka daje niesamowity efekt, krople od razu uciekają ze szkła. Kamień już nie jest żadnym problemem.
    • EweXXX, 2015-08-10 15:11:06

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA