REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mała łazienka: wanny na niewielki metraż

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 08 lip 2016 09:37
Mała łazienka: wanny na niewielki metraż
Fot. Aquaform
Mała łazienka: wanny na niewielki metraż
Mała łazienka: wanny na niewielki metraż

Mając małą łazienkę wcale nie musimy rezygnować z wanny. Odpowiednio dobrana zajmie niewiele miejsca i zapewni komfortową kąpiel.

REKLAMA

Powszechny mit, według którego kabina prysznicowa jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem dopasowanym do łazienki o ograniczonym metrażu, skłania przy podejmowaniu decyzji aranżacyjnych do rezygnacji z wanny. Tymczasem, odpowiednio dobrany model nawet niewielkie wnętrze zamieni w komfortową strefę relaksu.

W obiegowej opinii, o przewadze kabiny nad wanną decydują nie tylko mniejsze wymiary, ale i wygoda użytkowania. Komfortowe i bezpieczne wejście czy łatwość osuszenia i przebrania się po kąpieli są szczególnie istotne w przypadku osób mających trudności z poruszaniem się, seniorów czy dzieci. We wnętrzu, którego powierzchnia nierzadko ogranicza się do kilku metrów kwadratowych, każdy centymetr wolnej przestrzeni może przesądzić o jego funkcjonalności.

Producenci wyposażenia łazienkowego systematycznie przekonują jednak, że urządzanie małej łazienki nie musi by trudne. Dopasowane do niewielkiego metrażu rozwiązania, w tym także wanny, łączą kompaktowe wymiary z funkcjonalnościami, które mają na celu zaoszczędzenie cennego miejsca. Na które z nich warto zwrócić uwagę, aranżując strefę kąpielową?

Asymetria w cenie

Urządzając ograniczoną przestrzeń, konieczne jest wykorzystywane takich elementów architektonicznych, jak wolne wnęki czy kąty. W tych punktach doskonale sprawdzą się wanny asymetryczne, zaprojektowane w formie dopasowanej do prostopadle ustawionych ścian.

Tego typu modele, stworzone z myślą o małych łazienkach, wyróżnia ergonomiczny kształt i optymalne wymiary, które z jednej strony pozwalają na funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni kąpielowej, z drugiej zaś gwarantują komfort użytkowania – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert marki Aquaform. Poszukując odpowiednich rozwiązań, warto zwrócić uwagę na te, których szerokość wynosi ok. 70-95 cm, a długość – do 140-150 cm. Ciekawym wariantem są także modele jednostronnie zwężane, których najkrótsza krawędź może mieć ok. 40 cm. Dla porównania, standardowe brodziki w formie kwadratów cechują się wielkością pomiędzy 80 a 100 cm – dodaje ekspert.

Wybierając odpowiedni model do małego wnętrza, warto zweryfikować także jego wysokość. W przypadku ograniczonej powierzchni poruszania się, szczególne znaczenie będzie miał fakt, czy górna krawędź wanny jest na odpowiednim, nieutrudniającym wychodzenia z niej po kąpieli poziomie ok. 50-60 cm.

Ukryte zalety wanny

Powszechnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku wanien przeznaczonych do niewielkich łazienek jest specjalnie wyprofilowana wewnętrzna ścianka. Może ona przybierać formę praktycznego siedziska, co będzie znacznym ułatwieniem dla osób mających trudność z poruszaniem się, gwarantującym stabilność i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Takie wgłębienie będzie również zaletą dla nieustawnych wnętrz, gdzie trudno o wygospodarowanie miejsca na szafkę przeznaczoną do przechowywania kosmetyków i akcesoriów kąpielowych.

Bezpieczeństwo wliczone w cenę

Niewielkie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju, w razie upadku niosące ze sobą ryzyko uderzenia w pobliskie sprzęty, sprawiają, że niezwykle ważne przy zakupie wanny stają się kwestie bezpieczeństwa. Zadbać o nie można zarówno wybierając model wykonany z odpowiednich materiałów, jak i stosując dodatkowe wyposażenie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA