Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Marmur do łazienki – piękny i trwały. Do wnętrz w różnych stylach

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 31 lip 2014 08:12
Marmur do łazienki – piękny i trwały. Do wnętrz w różnych stylach
W kolekcji Frame włoskiej firmy Margraf umywalka nablatowa z marmuru Calacatta ustawiona na kamiennym blacie z marmuru Grigio Tao. Fronty obu elementów zdobią dekoracyjne inserta z kamiennej mozaiki. Fot. Margraf

Marmur już w starożytności był wykorzystywany jako materiał budowlany, architektoniczny i rzeźbiarski. Współcześnie najchętniej wybierany jest do łazienek.

REKLAMA

Po granicie marmur jest drugim najbardziej popularnym rodzajem kamienia wybieranym jako materiał wykończeniowy.Typowe dla każdego kamienia naturalnego wysokie parametry odporności na uszkodzenia czy ścieranie sprawiają że marmur sprawdza się na podłogach i ścianach. Niezaprzeczalna uroda marmuru nadaje mu range kamienia dekoracyjnego, dlatego wybierany jest na blaty, obudowy. Wykonuje się z niego także - na indywidualne zamówienie - umywalki, a nawet wanny. 

O ostatecznym wyglądzie marmuru nie decyduje jedynie kolor i rysunek kamienia. Duże znaczenie ma również, w przypadku blatów, sposób wykończenia krawędzi: od prostego rantu, poprzez klasyczne wyoblenie, aż po rustykalne żłobienia i frezy. Projektując łazienkę z kamieniem można wzmocnić jego obecność w wnętrzu za pomocą grubości. Typowa grubość oferowanych płyt kamiennych wynosi 2 lub 3 cm. Jednak „optyczna” grubość blatu może sięgać nawet 8 cm. Dzięki wykonaniu tzw. doklejki z przodu, blat sprawia wrażenie masywnego, chociaż wykonany został z typowej, 2-centymetrowej płyty.

Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie możliwe jest tylko przy odpowiednio zaprojektowanych meblach (wyższe korpusy lub niższe fronty). Mimo że naturalny kamień jest materiałem niezwykle twardym, doskonale poddaje się obróbce. Dlatego można wykonać precyzyjne wycięcia na umywalkę wpuszczaną w blat oraz baterię do montażu na blacie.

Dzięki nieograniczonej ilości barw i tekstur, przy pomocy kamieni można wykreować wnętrze w każdym stylu. Marmur podyktuje styl łazienki urządzonej z rozmachem, z elementami retro czy klasycznymi, wytwornego salonu kąpielowego.

Marmurowe slaby w odcieniach beżów i brązów ocieplą tradycyjnie urządzone wnętrza salonów kąpielowych i toalet gościnnych. Różowy oraz czerwony marmur sprawdzi się w salonie kąpielowym dla dwojga – wniesie gorącą energie w prost z natury. Zielony, biały z pięknymi, unikatowymi żyłkami doda elegancji łazience urządzonej minimalistycznie.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA