Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Meble drewniane bez korników - chemia i domowe sposoby

 • Autor: Małgorzata Nietupska
 • 01 kwi 2014 07:50
Meble drewniane bez korników - chemia i domowe sposoby
Stare meble prezentują się w łazienkach wyjątkowo efektownie. Proj. Monika Gorlikowska. Fot. Bartosz Jarosz

Przedmioty drewniane wyciągnięte z lamusa czy kupione na giełdach staroci są idealne do dekoracji łazienki. Wielki problem to korniki, które są w nich prawie na 100%.

REKLAMA

Owady trzeba niszczyć, bo nie tylko zjedzą mebel czy ramę lustra w łazience, ale i zaatakują inne drewniane przedmioty w całym domu.
Nazwą „korniki” potocznie określa się wiele gatunków chrząszczy odżywiających się drewnem. Nie wszystkie jednak należą do rodziny kornikowatych. Zabytkowe meble i starocia najczęściej niszczą chrząszcze  z rodzin kołatkowatych, kapturnikowatych i miazgowatych.
Większość gatunków chrząszczy odżywiających się drewnem nie jest przystosowana do życia w ludzkich siedzibach i szybko ginie. Są jednak i takie, które po przeniesieniu do ciepłych mieszkań, znajdują idealne warunki do błyskawicznego rozmnażania. Jeden przedmiot staje się wylęgarnią dla setek pokoleń. Każdy rodzaj drewna  - zarówno z drzew liściastych jak i iglastych - ma swoich amatorów wśród korników, w tym również uważana za bardzo odporną dębina. Owady potrafią się zadomowić nawet w cieniutkich fornirach i sklejkach.
- Jeśli podejrzewamy, że drewno konstrukcyjne naszego domu albo meble domowe zostały zaatakowane przez szkodniki, nie powinniśmy bagatelizować takiej sytuacji. Owady drążą w drewnie kanaliki, co powoduje jego niszczenie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku elementów konstrukcyjnych, gdyż może dojść do znacznego zmniejszenia ich wytrzymałości - ostrzega Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Impregnacja środkami chemicznymi

To najskuteczniejsza metoda pozbycia się szkodników drewna, którą można przeprowadzić w domowych warunkach. Preparaty nanosi się na drewno przy pomocy pędzla.
Najbardziej skuteczne lecz i pracochłonne jest wprowadzanie środków  bezpośrednio w otwory żerowania owadów. Do tego celu można wykorzystać zwykłą strzykawkę z igłą (do kupienia w aptekach bez recepty). Dla bezpieczeństwa domowników, trzeba wybierać preparaty przeznaczone do wnętrz.
Ozdobne powłoki typu werniks, złocenia, laka mogą wejść w reakcję chemiczną ze środkami niszczącymi owady. Dlatego najbezpieczniej wstrzykiwać preparaty bezpośrednio do korytarzy owadów lub w niewidocznym miejscu, np. z tyłu przedmiotu, wypróbować ich działanie.
Cenne przedmioty lepiej powierzyć specjalistom. Jedną z metod, które stosują,  to zagazowanie owadów cyjanowodorem i dwusiarczkiem węgla.

Domowe sposoby

♦ Powierzchnię przedmiotów z oznakami żerowania owadów nacierać przekrojoną cebulą. Zabieg wykonywać codziennie przez 14 dni. Po 7 dniach przerwy znowu nacierać drewno cebulą aż do chwili, gdy z otworów przestanie wydostawać się pył.

♦ Pół łyżki naftaliny rozpuścić w 5 łyżkach nafty i wstrzykiwać w otwory korytarzy. Otwory należy zalepić woskiem lub szpachlą do drewna.

♦ Należy niszczyć wszelkie chrząszcze spacerujące po mieszkaniu.

 • Jak rozpoznać, że w drewnie są korniki?

   

  Pierwszym znakiem, że w drewnie mogą być insekty są otwory ich korytarzy widoczne na zewnątrz. W starych przedmiotach mogą to być korytarze nieczynne, w których owadów już nie ma. Jeżeli z otworów wysypuje się pył, na pewno jest w nim szkodnik.
  Niektóre owady w okresie godowym wydają dźwięki - stukają w ścianki korytarzy. Gdy w mieszkaniu jest cicho, można je wtedy usłyszeć. Tak zachowują się np. kołatki.
   

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA