REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Moc odkurzacza – na to zwracamy uwagę. Raport

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 29 maj 2016 08:00
Moc odkurzacza – na to zwracamy uwagę. Raport
Fot. Shutterstock

Statystyczna kobieta nie może już narzekać na stereotypowego mężczyznę. Przynajmniej jeśli mowa o sprzątaniu. Dlaczego mężczyźni polubili sprzątanie?

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie Polaków wynika, że tylko 5% społeczeństwa uważa je za wyłączną domenę płci pięknej.

Odkurzają nie tylko kobiety

Według badań przeprowadzonych w czerwcu 2015 przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Zelmer – 95% społeczeństwa uważa, że sprzątanie wcale nie jest zajęciem wyłącznie dla kobiet. Matki, żony i kochanki klaszczą w dłonie, bo co trzeci Polak hołduje zasadzie równego podziału obowiązków i równouprawnienia we wszystkich sferach życia, także w odkurzaniu i sprzątaniu. Ale przejdźmy od słów do czynów.

Gra w klasy

Aż 82% społeczeństwa przy wyborze odkurzacza nadal zwraca uwagę na moc, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Zelmer.

Dla 44% Polaków jest to wręcz pierwsze kryterium wyboru sprzętu. Wbrew powszechnemu przekonaniu moc nie jest najistotniejszym czynnikiem przesądzającym o skuteczności odkurzania.

Można porównać wybór odkurzacza do zakupu samochodu – czy na pewno postawimy na sprzęt, który pobiera dużo mocy i spala najwięcej paliwa?

- Efektywność odkurzacza to sprawność silnika w połączeniu ze szczelnością sprzętu i minimalizacją oporów powietrza, a informacje o skuteczności odkurzania znajdziemy na etykietach energetycznych – wyjaśnia Karolina Machowska, ekspertka ds. kategorii odkurzaczy z grupy BSH, właściciela marki Zelmer.

Etykiety energetyczne odkurzaczy

Aż 41 proc. Polaków nie wie, że odkurzacze posiadają etykiety energetyczne. Tymczasem zawarte na nich informacje są pomocne w doborze właściwego sprzętu, a na pewno stanowią pole do popisu dla miłośników technologii.

Etykiety zawierają wskazania skuteczności sprzętu, które można porównać do klas Mercedesów, z tą różnicą, że kategorie tych samochodów oceniane są w odwrotnej kolejności (C – klasa średnia, E – średnia wyższa, S – limuzyny).

Klasy odkurzaczy oznaczane są w skali od A do G, gdzie A stanowi najlepszą opcję. Na przykład sprzęt o klasie energetycznej A zużywa około połowę mniej energii wobec klasy G. W zależności od tego, jakie powierzchnie odkurzamy, warto postawić na najlepszą klasę skuteczności odkurzania dla dywanów lub podłóg twardych.

Akcesoria dla dwojga

Mężczyźni, zwłaszcza ci o gabarytach koszykarza, nie wymigają się od odkurzania tłumacząc bólem kręgosłupa. Wystarczy sprzęt wyposażony w rurę teleskopową, która zapewnia szybką regulację.

Okruchy na tapczanie lub w pościeli po nocnym seansie filmowym można strzepnąć na podłogę, ale lepiej wciągnąć do odkurzacza za pomocą higienicznej szczotki do materacy, jak w modelu Zelmer Syrius, zapewniając wygodny sen księżniczce.

Odkurzacz dla dwojga to także taki, który jest lekki, a jednocześnie wykona większość pracy za nas – np. z turboszczotką lub miniturboszczotką do zbierania sierści oraz gruntownego czyszczenia tapicerki i dywanów.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA