REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 18 maj 2016 08:00
Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek
Biel zróżnicowana dekorami w tym samym odcieniu - płytki ceramiczne All in White firmy Tubądzin. Fot. Tubądzin
Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek
Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek
Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek
Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek
Modne płytki z dekorami – 5 pomysłów do łazienek

Większość dostępnych na rynku kolekcji glazur składa się z jasnej i ciemnej płytki bazowej oraz dekoracji, które można dowolnie zestawiać. Jak łączyć dekory i bazówkę, aby stworzyć ciekawą przestrzeń?

REKLAMA

Możliwość uzyskania wielu różnych kombinacji jednych cieszy, innych przyprawia o zawrót głowy. Oto podpowiedzi Joanny Ciecierskiej, stylistki marki Ceramstic.

Klasyka i nowoczesność

Dekoracje dedykowane do danej kolekcji glazury czy gresu najczęściej powstają na jasnej płytce bazowej poprzez naniesienie na nią ozdobnego wzoru. Nie jest to jednak regułą.

Na rynku dostępne są także kolekcje składające się z klasycznej, czarno-białej „bazówki” i linii zróżnicowanych dekorów w przeróżnych stylach i kolorach. Pozwala to skomponować można zarówno aranżacje klasyczne, jak i bardzo nowoczesne. Istnieje również szereg dekoracji uniwersalnych – mozaiki czy szklane listwy, które, zgodnie z własną inwencja twórczą, dopasować można do różnych kolekcji.

Dekory - korektory

W jaki sposób i w jakich proporcjach połączyć dekory i płytki bazowe?

- Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pomysłu proponowanego przez producenta na zdjęciach aranżacyjnych w katalogu czy na stronie www – mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic.

Każda przestrzeń jest jednak inna. Odpowiednie zaplanowanie rozkładu płytek nie tylko wpłynie na jej walory estetyczne, ale także funkcjonalne. Oprócz pełnienia oczywistej funkcji estetycznej, dekory mogą przyczynić się na przykład do poprawienia proporcji pomieszczenia.

- Ozdobne płytki, szczególnie w przypadku bardzo wyrazistych wzorów, stosujemy akcentami. Ułożone w ciągu poziomym poszerzą optycznie przestrzeń. Zastosowanie pionowego pasa „podwyższy” zbyt niski strop. To samo dotyczy szklanych listew – mówi Joanna Ciecierska.

Strefy specjalne

Odpowiednie operowanie układem płytek bazowych i dekorów ma również zastosowanie przy wyznaczaniu stref funkcyjnych w łazience. Ozdobne akcenty sprawdzają się na przykład wokół umywalki, wanny czy w strefie lustra. Dobrze wyglądają także w podświetlonych wnękach.

Wyznaczenie i wyraźne zaakcentowanie stref funkcyjnych pomaga uporządkować przestrzeń. Wnętrze ozdabiać i dzielić można także poprzez odpowiednie zastosowanie płytek bazowych.

- Już samo użycie ciemnej płytki w strefach funkcyjnych, „wchodząc” nią także na część podłogi, podczas gdy reszta przestrzeni pozostaje jasna, także jest zabiegiem dekoracyjnym. Do oddzielenia dwóch kontrastujących kolorów płytek bazowych warto użyć ozdobnej listwy – radzi stylistka marki Ceramstic.

Przełamać konwencję

Najpopularniejszym sposobem stosowania dekorów jest układanie ich we wspomnianych już ciągach lub sekwencjach. Bywa też, że przy pomocy ozdobnych płytek zaznacza się całą ścianę lub wnękę.

Warto jednak zastanowić się nad przełamaniem tej konwencji. Bardzo ciekawy efekt daje połączenie dekorów z płytkami bazowymi w sposób sprawiający wrażenie przypadkowego.

- Dotyczy to w szczególności dekoracji, które powstały poprzez naniesienie na płytkę bazową delikatnego wzoru. Pięknie „wtopi się” on gdzieniegdzie w jednolitą ścianę – mówi stylistka marki Ceramstic.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA