Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Okładziny ceramiczne. Jak prawidłowo dobrać fugi?

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 29 gru 2014 08:05
Okładziny ceramiczne. Jak prawidłowo dobrać fugi?
Dekoracyjne fugi - kolorowe, a nawet z brokatem - mogą stać się istotnym elementem aranżacji łazienki. Fot. Sopro

Aby okładzina ceramiczna zachowała nienaganny wygląd, a fugi nie szpeciły, wybierajmy zaprawy do spoinowania przeznaczone do pomieszczeń mokrych.

REKLAMA

Stref narażonych na zachlapanie, czasowe zawilgocenie lub intensywne działanie wody w łazience jest wiele: wnęka prysznicowa, obudowa wanny, ściana nad umywalką, podłoga...

Wokół umywalki

Zarówno ściany, jak i podłoga narażone są na zachlapanie, a nawet zalanie wodą. Zdarza się to nie tylko dzieciom, dla których mycie rąk to dobra okazja do zabawy, ale także dorosłym – czasem, gdy trzeba napełnić wodą umywalkę coś akurat odwróci naszą uwagę. Wodę oczywiście można zetrzeć, ale co z fugami? Nowoczesne, dostępne na rynku zaprawy do spoinowania pozwalają wykonać łączenia między płytkami w najwyższym stopniu odporne na wnikanie i szkodliwe działanie wody. Dzięki właściwościom hydrofobowym zapraw, wykonane spoiny charakteryzują się tzw. efektem perlenia, czyli woda nie wnika w ich strukturę, a jedynie zatrzymuje się na powierzchni w postaci kropelek. Ponadto dodatek do wielu oferowanych zapraw jonów srebra sprawia, że tworzą one barierę antybakteryjną, czyli na ich powierzchni nie rozwiną się grzyby czy pleśnie.

Strefa kąpielowa

O ile powierzchnia ścian i podłogi wokół umywalki narażona jest na sporadyczne i krótkotrwale działanie wody, o tyle w strefie kąpielowej (wnęka prysznicowa, brodzik, obudowa wanny i ściany ponad nią) okładzina jest poddawana cięższej próbie i narażona na częste oraz intensywne działanie wody. Aby mieć pewność, że nie tylko spoiny, ale cała okładzina będzie trwała i zachowa estetyczny wygląd na długie lata, należy jeszcze przed ułożeniem płytek wykonać hydroizolację (dotyczy to całej łazienki). Odpowiednie produkty znajdziemy w ofercie producentów chemii budowlanej; najlepiej korzystać z rozwiązań systemowych jednego producenta, wówczas będziemy mieli pewność, że produkty są kompatybilne, czyli „współpracują” ze sobą. Do prawidłowego wykonania okładziny ceramicznej, odpornej na działanie wody, potrzebne będą: folia hydroizolacyjna oraz produkty uzupełniające (maty i taśmy uszczelniające), zaprawy klejące oraz do spoinowania, silikony.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA