Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Olejowanie drewna – rodzaje preparatów, stosowanie, konserwacja. Dobry poradnik

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 29 lip 2014 08:01
Olejowanie drewna – rodzaje preparatów, stosowanie, konserwacja. Dobry poradnik
Drewniana mozaika po zaolejowaniu nadaje się nawet do stref mokrych, np. na ścianę przy umywalkach – seria Sail 4x4 firmy Aparici. Fot. Aparici

Olejowanie to znany od wieków sposób wykańczania drewna z wykorzystaniem naturalnych surowców. Uszlachetnia barwę drewna, podkreśla słoje, zabezpiecza przed wilgocią i zabrudzeniem.

REKLAMA

Przed setkami lat do olejowania kosztowanych sprzętów z drewna używano głównie oleju lnianego. Tak zabezpieczone meble wyróżniały się szlachetnym kolorem i połyskiem, aksamitną gładkością, były bardziej odporne na wilgoć, korniki, domowe grzyby.

Stare receptury

Przygotowanie mikstur według starych receptur nie jest łatwe, ponieważ olej lniany to substancja łatwopalna, wymagająca rozjaśniania lub przyciemniania. Dawniej kolor tego kapryśnego składnika poprawiano przez wystawianie na słońce, trzymanie tygodniami przy piecu, mieszanie z kurzymi białkami, dodawanie sproszkowanego rogu i kości, szkła kryształowego albo, do zabezpieczania mahoniu, pyłu ceglanego.

Żmudny i wymagający dużej wiedzy był także sam zabieg, nierzadko z narażeniem życia ze względu na łatwopalność oleju lnianego, a niewłaściwe nałożenie preparatu groziło zniszczeniem cennego mebla. To tłumaczy, dlaczego olejowanie drewna przez ostatnie dziesięciolecia było stosowane głównie przez konserwatorów zabytków. Wróciło jednak do łask, dzięki modzie na ekologię i retro oraz coraz szerszej ofercie gotowych olejów do drewna.

Naturalne składniki

Współczesne, gotowe oleje do wykańczania drewna są uważane za preparaty ekologiczne – nie przez przypadek. Zawierają bowiem naturalne oleje, najczęściej lniany, kukurydziany, palmowy, orzechowy.
Ważnym składnikiem są także olejki eteryczne o intensywnych zapachach, np. z cytrusów oraz żywicy drzew iglastych. W dawnych czasach olejowanie jednego mebla trwało  tygodniami bo długo trzeba było czekać aż wyschną poszczególne warstwy mikstury.

Olejowanie także dziś nie byłoby takie proste, gdyby nie dodatek substancji pomocniczych, które ułatwiają nakładanie, wysychanie i utwardzanie oleju. Przed wiekami do tego celu używano terpentyny, glejty ołowianej, minii. Dziś stosuje się z reguły alkohol etylowy i substancje otrzymywane z ropy naftowej, a wysychanie ułatwiają np. sole wapnia.

Częstym składnikiem olejów są także barwniki, które delikatnie koloryzują drewno. Zwykle są to pigmenty naturalnego pochodzenia, jak kreda,  gips, tlenki żelaza, ochra, ekstrakty roślinne. Najpopularniejsze są odcienie złociste oraz białe. Te ostatnie dają efekt, bardzo modnego obecnie, wybielonego drewna.

Każde drewno

Praktycznie wszystkie drewniane powierzchnie i każdy rodzaj drewna można wykończyć olejami. Przed zabiegiem trzeba jednak zawsze zrobić próbę bo niektóre gatunki, np. czereśnia i orzech, mogą nadmiernie sczernieć. 

Ten sposób zabezpieczenia jest szczególnie polecany do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz powierzchni narażonych na zachlapanie i trudne plamy, gdzie nie zawsze sprawdzają się lakiery i impregnaty. Olejować można np. blaty i szafki w łazienkach, drewniane elementy urządzeń sanitarnych (deski sedesowe, poręcze wanien, profile pryszniców), a także podłogi czy mozaiki drewniane. To także sprawdzony sposób zabezpieczania drewnianych wanien, umywalek, podestów prysznicowych.

Pędzle w dłonie

Nie każdy olej nadaje się do wszystkiego. Wybierając preparat trzeba koniecznie zwrócić uwagę na informacje na etykiecie. Oleje różnią się m.in. odpornością na wodę, domowe środki czystości, zaplamienie produktami spożywczymi, ścieranie.
Olejowanie uwydatnia najdrobniejszy rysunek słoi. Dlatego powierzchnię drewna trzeba bardzo starannie przygotować. Lakier czy impregnat, nawet bezbarwne, tuszują drobne usterki, ale olej – wprost przeciwnie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA