Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Onyks w łazience - 7 zasad pielęgnacji kamienia

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 25 lut 2014 13:30
Onyks w łazience - 7 zasad pielęgnacji kamienia
Podświetlony od tyłu onyks na ścianie – dwie płyty o wymiarach 205x120 cm zamocowano tak, że można je zdjąć, by np. wymienić żarówki. Proj. Paweł Pałkus, Kuba Kasprzak. Fot. Bartosz Jarosz

W łazienkach stosowany jest głównie jako okładzina ścian oraz dekoracyjne wstawki w ścianach i wnękach. Bywa używany także na posadzki. Oto wskazówki, jak go czyścić i pielęgnować, by zachował blask na lata.

REKLAMA

1. Onyks należy czyścić miękką szmatką z płynem o obojętnym pH. Następnie należy odczekać do wyschnięcia powierzchni i wytrzeć do sucha smugi pozostałe po wodzie.

2. Nie należy w żadnym wypadku stosować chemicznych środków czyszczących. W przypadku silniejszego zabrudzenia warto skontaktować się z firmą kamieniarską, która dysponuje odpowiednimi środkami do
czyszczenia tego materiału.

3. Każdą powierzchnię kamienia naturalnego, także onyksu, należy zaimpregnować. W zależności co chcemy uzyskać, trzeba wybrać odpowiedni produkt.

4. W przypadku onyksów poleca się  zabezpieczenia kamienia, które nie tylko ułatwiają utrzymanie go w czystości, ale także uwydatniają jego strukturę oraz intensyfikują kolory.

5. Po impregnacji powstaje tzw. efekt mokrego kamienia lub jedwabistego połysku. Preparaty impregnujące są wodoodporne i zachowują swoje właściwości przez wiele lat.

6. Osobne produkty są przeznaczone do kamieni o powierzchniach polerowanych i szorstkich (płomieniowane, groszkowane, piaskowane, surowe). Preparaty do polerowanych kamieni dodatkowo eliminują oraz pokrywają mikropęknięcia i zarysowania. Uszczelniona powierzchnia sprawia, że kamień jest łatwiejszy w utrzymaniu.

7. Do bieżącej konserwacji należy stosować produkty na bazie wysokiej jakości wosków i silikonu. Służą one do odświeżania oraz nadawania połysku powierzchniom kamienia, zachowując ich pierwotny kolor, odpychając brud i wodę.  


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA