REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Płytki antybakteryjne – jak działają w łazienkach

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 05 kwi 2016 15:03
Płytki antybakteryjne – jak działają w łazienkach
Antybakteryjne płytki ceramiczne Yakara marki Opoczno. Fot. Opoczno
Płytki antybakteryjne – jak działają w łazienkach
Płytki antybakteryjne – jak działają w łazienkach

Antybakteryjne działanie zachowują przez cały czas użytkowania. Takie płytki ceramiczne użytkuje się jak inne. Na ich powierzchni drobnoustroje tracą zdolność rozmnażania.

REKLAMA

W naszych domach są pomieszczenia szczególnie narażone na rozwój bakterii i grzybów – zwłaszcza łazienki. Walkę z nimi możemy rozpocząć już na poziomie wyboru płytek, które ozdobią ściany i podłogi. Takie kolekcji już są na rynku. Kilka z nich ma marka Opoczno.

Przy wyrobie płytek ceramicznych o antybakteryjnych właściwościach stosuje się technologię Smart Silver® opatentowaną przez amerykańską firmę NanoHorizons Inc. w Pensylwanii. Opracowano ją na podstawie wyników wieloletnich badań naukowych prowadzonych w dziedzinie ochrony antybakteryjnej.

Smart Silver® bazuje na bakteriobójczym działaniu srebra, które swoim działaniem potrafi tak zmienić strukturę bakterii, że zostaje zablokowany ich mechanizm rozmnażania (właściwość tę odkryto już w latach 80. XX wieku).

Dodatnie jony srebra, wykorzystywane podczas procesu szkliwienia, wykazują nie tylko działanie bakteriobójcze – okazuje się, że doskonale unieszkodliwiają niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśń. Wytworzona powłoka eliminuje nawet do 99,8 proc. bakterii i grzybów.

Warstwa, którą pokryte są płytki, wykazuje odporność na ścieranie, nie zanika ani nie zużywa się. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania płytek.

Obecnie innowacyjna technologia wykorzystywana jest przy produkcji kilku kolekcji. To m.in. Legno Moderno i Legno Rustico (jak drewno), Arkos (stylizacja marmuru), Daino (kremowo-beżowa kolekcja), Yakara (utrzymana w kolorystyce bieli, szarości i grafitu), Quartz i Playa (stylizowane na kami


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA