REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować

 • Autor: Małgorzata Nietupska
 • 05 cze 2016 12:00
Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować
Proj. Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz
Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować
Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować
Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować
Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować
Podłoga drewniana w łazience – lakierować czy olejować

Lakierowanie to najpowszechniejszy sposób zabezpieczania podłóg drewnianych. W łazienkacj drewniane podłogi są częściej olejowane. O systemach i różnicach w aplikacji środków opowiada Ernest Wesołowski, ekspert PPG Deco Polska ds. lakierów Domalux.

REKLAMA

Zarówno lakierowanie jak i olejowanie skutecznie wzmacnia powierzchniową strukturę malowanego drewna. Co więcej, dzięki dedykowanym środkom podłogi zyskują specyficzny pod względem wyglądu, struktury i połysku charakter. Inaczej też reagują na czynniki zewnętrzne stąd różnią się też przeznaczeniem.

Dlaczego i dla kogo lakier?

Lakier pozostawia na powierzchni drewna solidną powłokę odporną na większość uszkodzeń mechanicznych. Podłogom zapewnia dobrą kondycję przez wiele lat, bez potrzeby renowacji.

Zalecany jest do pomieszczeń mocno eksploatowanych. Zapewnia, w zależności od stopnia połysku, efekt lustrzanego odbicia lub satynowe czy matowe wykończenie. Zabezpieczoną lakierem podłogę łatwo jest utrzymać w czystości, choć wszelkie zarysowania i skazy są bardziej widoczne (szczególnie na podłogach w połysku) niż na podłogach matowych.

Dlaczego i dla kogo olej?

Z kolei olej nie tworzy powłoki na powierzchni posadzki, ale zabezpiecza ją dzięki temu, że głęboko impregnuje drewno. Zapewnia matowy efekt wykończenia. Tym samym podkreśla naturalne piękno i usłojenie desek, które zachowują częściowo swoją oryginalną, lekko chropowatą fakturę.

Polecany jest tym osobom, które cenią naturalne i bardziej ekologiczne rozwiązania. Ponadto, olejowane podłogi są antystatyczne (nie przyciągają kurzu) i antypoślizgowe, bardziej stabilne od lakierowanych, więc z powodzeniem można stosować je na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym czy w łazience i kuchni.

Dodatkowo, w przypadku poważniejszych uszkodzeń nie ma konieczności renowacji - cyklinowania i malowania – całego parkietu, wystarczy wyszlifowanie i ponowne zaolejowanie zniszczonego miejsca.

Zabezpieczanie podłogi za pomocą oleju należy ponawiać co ok. rok, dwa, a cykliczną pielęgnację i konserwację wykonywać jedynie dzięki specjalnym preparatom zalecanym przez producenta użytego oleju. Olej polecany jest do wnętrz, które odznaczać się mają ciepłem i przytulnością.

Przygotowanie powierzchni i warunków pracy

Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być: czysta, sucha, stabilna i równa. Nie inaczej jest w przypadku przygotowań do olejowania.

Lakierujemy w optymalnych warunkach, w temp. od 15 do 25 °C i przy wilgotności drewna 7-11% oraz przy względnej wilgotności powietrza od 40 % do 65 %. Przy czym podczas nakładania i wysychania oleju temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić przynajmniej 15°C, a wilgotność względna powietrza maks. 80%.

Aplikacja środków:

Lakierowanie to proces skomplikowany i wymagający specjalistycznych narzędzi oraz doświadczenia, więc prace warto zlecić profesjonalnym parkieciarzom.

W zakres prac lakierniczych wchodzą: przygotowanie pomieszczenia i posadzki do lakierowania, w przypadku renowacji też usunięcie starych powłok – szlifowanie, czyszczenie, lakierowanie i szlifowanie międzywarstwowe. Niezbędne są odpowiednie narzędzia: wałki np.: Velours, Nylon lub Microfloors120 Dekoral Gold – w zależności od rodzaju lakieru, który nakładamy, pędzle, szpachla parkieciarska oraz urządzenia mechaniczne – cykliniarka.

Lakier aplikuje starannie się w 2-3 warstwach za pomocą dedykowanego wałka, uwzględniając przerwy na schnięcie i szlifowanie międzywarstwowe. Z oferty marki Domalux do wylakierowania posadzek domowych z powodzeniem sprawdzą się: lakier Domalux Classic Silver oraz Domalux Szybkoschnący – tłumaczy Ernest Wesołowski, ekspert PPG Deco Polska.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Sąsiadka ma deskę w swoim mieszkaniu w bloku, ma je już jakieś 3 lata z tego co pamiętam, brała chyba w artcore, bo to w warszawie, ale zabezpieczona dobrze jest zachowana.
  • kasiakk770, 2016-10-18 19:08:23
 • Mamy chyba te same obawy, choć jak myślę niesłusznie, bo chyba drewno w łazience już nikogo nie dziwi i takie rozwiązanie doskonale się sprawdza. Ale również chętnie poczytam opinie użytkowników.
  • Beata, 2016-07-20 21:38:48
 • Takie połaczneia sypiali i łazienki chyba nie są dla mnie, chociaż ładnie wygląda ta wanna obita deską. Ogólnie drewno w łazience mi sie podoba, chociaz nie ukrywam, ze zawsze sie obawiam o to jak ktoś ma czy to drewno długo wytrzyma. Może ktoś ma już jakis czas?
  • anulka, 2016-07-13 10:57:30

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA