REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Popularne mity na temat wanien - obalamy je wszystkie!

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 21 lis 2016 10:56
Popularne mity na temat wanien - obalamy je wszystkie!
Fot. Aquaform
Popularne mity na temat wanien - obalamy je wszystkie!
Popularne mity na temat wanien - obalamy je wszystkie!

O wannach krąży wiele mitów: że są tylko do dużych łazienek, że nie dla seniorów. Rozprawiamy się ze wszystkimi!

REKLAMA

Mylne przeświadczenia dotyczące funkcjonalności wanien są częstym powodem, dla którego rezygnujemy z tego elementu wyposażenia. Tymczasem, odpowiednio dobrany model może znacząco zwiększyć komfort codziennych czynności pielęgnacyjnych, bez negatywnego wpływu na ergonomię łazienkowego pomieszczenia.

Coraz częściej, szczególnie w niewielkich łazienkach, wannę zastępuje mniejsza gabarytowo kabina prysznicowa. Dzieje się tak ze względu na fakt przypisywania drugiemu z rozwiązań przewag w zakresie wygody użytkowania. Jednak większość z obiegowych opinii na temat braku ergonomii wanien nie jest uzasadniona. Szeroka oferta modeli o różnych kształtach, rozmiarach i funkcjonalnościach pozwala dziś na dobranie wariantu, który nie tylko zwiększy komfort i bezpieczeństwo kąpieli, ale i z łatwością dopasuje się do warunków architektonicznych i rozkładu pomieszczenia. Obalamy argumenty przeciwników wanien.

Mit #1: Wanna to rozwiązanie dla dużych łazienek

Producenci rozwiązań łazienkowych coraz częściej uwzględniają w swoich ofertach warianty zaprojektowane z myślą o niewielkich powierzchniach – również w przypadku wanien. Wyróżniają się tu modele asymetryczne, dopasowane konstrukcyjnie do ustawienia w kątach ścian lub we wnękach. Decydując się na zakup takiego rozwiązania, warto zastanowić się nad wyborem tych o szerokości od 70-95 cm i długości do 140-150 cm. Dzięki takim wymiarom, znajdą one zastosowanie w niewielkiej strefie kąpielowej i jednocześnie – zapewnią niezbędny komfort czynności pielęgnacyjnych. Ciekawą, ergonomiczną alternatywą są wanny o jednym zwężonym boku o długości ok. 40 cm - o połowę krótszej od standardowych, kwadratowych brodzików prysznicowych o wymiarach 80x80 cm.

Mit #2: Kąpiel w wannie wymusza konieczność zużycia dużej ilości wody

Powszechnie twierdzi się, że kąpiel w wannie trwa dłużej, a ilość wody potrzebna do jej przeprowadzenia może być nawet dwu- lub trzykrotnie większa niż w przypadku kabiny. Warto jednak pamiętać, że użytkowanie tego typu wyposażenia stosunkowo rzadko wiąże się z koniecznością napełniania komory do pełna. Oszczędności wody pomoże wypracować nam także odpowiednia armatura z napowietrzaczem lub wariant termostatyczny, skracający czas regulacji temperatury strumienia. Ciekawym uzupełnieniem wanny będzie również natrysk przesuwny oraz składany parawan harmonijkowy, dzięki którym szybko przekształcimy ją w komfortową strefę prysznicową.

Mit #3: Wanna nie jest komfortowa dla osób starszych

Aranżując przestrzeń dla seniorów lub osób starszych, często dążymy do wyboru rozwiązań, które do minimum ograniczą konieczność wykonywania trudnych ruchów, jak np. przekraczanie wysokich progów. Decydując się na zakup wanny, warto zadbać o to, by jej górna krawędź sięgała ok. 50-60 cm, co zapewni wygodne wchodzenie i wychodzenie po kąpieli. Dodatkowym ułatwieniem będzie zamontowanie uchwytów ściennych, które pomogą zachować równowagę. W przypadku łazienek, z których będą korzystać domownicy mający problemy z samodzielnym poruszaniem się, dobrze sprawdzą się wanny wyposażone w wyprofilowane siedzisko – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. Rozwiązanie to umożliwia komfortowe przeprowadzenie czynności higienicznych w wygodnej i bezpiecznej pozycji, bez konieczności angażowania drugiej osoby – dodaje ekspert.

Mit #4: Kabina prysznicowa jest bezpieczniejsza dla małych dzieci


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA