REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pralka idealna – jakie cechy powinna spełniać?

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 05 maj 2016 16:00
Pralka idealna – jakie cechy powinna spełniać?
Fot. Whirlpool

Przymierzając się do zakupu pralki, warto zastanowić się, jak będziemy z niej korzystać. Istotne jest, czy robimy pranie często i do bębna wrzucamy mało ubrań, czy też raz na 3-4 dni, ale potrzebujemy większego wsadu.

REKLAMA

Jeśli mamy dzieci, dobrze wybrać model z funkcją „child lock”, która nie pozwoli maluchom otworzyć urządzenia w trakcie pracy. Należy też przemyśleć, jaki sposób załadunku jest dla nas korzystniejszy: od góry (tzw. top loader) czy od przodu (tzw. front loader).

Kiedy rozstrzygniemy podstawowe kwestie, warto odpowiedzieć sobie na pytania, czego oczekujemy od łazienkowego sprzętu. Jakie cechy powinna spełniać idealna pralka?

Cena

Dla wielu to jeden z najważniejszych czynników, decydujących o wyborze danej marki i konkretnego modelu. Zwykle, kompletując domowe urządzenia, przystępujemy do zakupu z określonym budżetem i w jego obrębie szukamy najlepszej możliwej opcji. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie przystępnej ceny i wysokiej jakości produktu.

Dziś na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które spełniają oba te kryteria.

Wydajność

Kupując pralkę, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. To jedna z podstawowych informacji o urządzeniu, zawarta na etykiecie.

Klasy od A do G określają efektywność sprzętów od największej do najmniejszej. W ofercie producentów AGD znajdziemy pralki o klasie A++, a nawet A+++. Te ostatnie wyróżnia największa efektywność, czyli najbardziej ekonomiczne wykorzystanie energii podczas cyklu prania.

Wybór urządzenia o najwyższej klasie efektywności może przynieść oszczędności w skali kilkudziesięciu złotych w ciągu roku.

Tryb pracy

Dla sporej części użytkowników na pewno niemałe znaczenie przy wyborze pralki ma to, jak cicho pracuje. Jeśli ruchy bębna podczas wirowania nie są bardzo słyszalne przy zamkniętych drzwiach do łazienki, urządzenie można nastawić na pranie w nocy i rano wyjąć świeże ubrania.

W ten sposób oszczędzamy własny czas, a czasem także prąd.

Intuicyjność

Najwyższej klasy pralki, mimo dużej liczby programów i funkcji, są intuicyjne i łatwe w obsłudze.

Na panelu widoczna jest nie tylko temperatura prania, ale również podane materiały, dla których zastosować dany program. Nowoczesne pralki mają też często kontrolki, których zaświecenie się od razu powie nam, jakie działania podjąć.

Przykładowo, pralka Whirlpool, wyposażona w technologię 6-ty Zmysł, ma kontrolki: „odkręć kran”, „wyczyść filtr”, „drzwi otwarte”, „serwis”. Takie informacje mogą okazać się bardzo pomocne w codziennym użytkowaniu urządzenia.

Dbałość o tkaniny

Jedwabna koszula, kaszmirowy sweter, aksamitna bluzka – idealna pralka powinna umieć zatroszczyć się o najdelikatniejsze tkaniny.

Pralki wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak SoftMove, dostosowują obroty bębna do wybranego programu i wkładu czy WoolExcellence, delikatnie piorą wełnę. Posiadają również funkcje, które sprawiają, że ubrania łatwiej odświeżyć czy pozbyć się z nich zagnieceń. Między innymi za te dwa zadania odpowiedzialna jest funkcja SteamCare. Użyta podczas cyklu prania wpływa na to, że tkaniny są świeże i łatwiej się prasują. Włączona samodzielnie zapewnia ich szybkie odświeżenie lub pozwala pozbyć się uporczywego zapachu.

Powyższe elementy to najważniejsze cechy pralek, na jakie warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie urządzenia. Pomocne mogą się też okazać opinie innych użytkowników.
.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA