REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pralki outdoor – piorą namioty, odzież sportową, śpiwory

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 04 lip 2016 09:27
Pralki outdoor – piorą namioty, odzież sportową, śpiwory
Domowa pralnia z zabudową Lavene: osoby aktywne, lubiące jazdę na rowerze i sport, powinny wybierać pralki ze specjalnymi programami. Fot. Lavene
Pralki outdoor – piorą namioty, odzież sportową, śpiwory
Pralki outdoor – piorą namioty, odzież sportową, śpiwory

Jak uprać namiot, kurtkę puchową, buty czy śpiwór, by nie straciły swoich właściwości? Z tak trudnymi zadaniami radzą sobie tylko niektóre pralki. Zanim wyruszysz na wyprawę, koniecznie przeczytaj.

REKLAMA

Wspinaczki górskie, maratony, trekking, narciarstwo... - dyscyplin, w których potrzebujemy specjalistycznej, oddychającej odzieży typu outdoor, jest mnóstwo. Bardzo trudno uprać też śpiwór czy kombinezon narciarski. Źle dobrany program prania niszczy właściwości ich tkanin!

Tkaniny outdoor

Jedni preferują trekking polarny, inni wspinaczki na wulkany, przemierzanie pustyń na motocyklach czy myślistwo. Bez względu na ulubioną formę aktywności, odzież i bielizna uszyta ze specjalistycznych tkanin musi chronić, być mocna, oddychająca, odporna na przemoczenie i brud.

Zniszczyć ją jednak może niewłaściwe pranie – istotne są zarówno temperatura, jak i mechanika ruchów bębna. Ten problem rozwiązują pralki wyposażone w specjalistyczne programy typu outdoor.

Oczywiście na co dzień można w niech prać tak samo, jak w innych urządzeniach.
Tkaniny, z których szyje się odzież typu outdoor, bardzo często zawierają mikrowłókna, a także są impregnowane. Z jednej strony taka odzież jest narażona na ekstremalne warunki i zabrudzenia, ale z drugiej potrzebuje specjalnego traktowania podczas czyszczenia i suszenia, by nie straciła cennych właściwości. Jeśli jeszcze nie masz pralki z programem outdoor, najbezpieczniej używać programów do odzieży delikatnej albo korzystać z pralni chemicznej.

Unikalne funkcje

Pralki z programami typu outdoor zawsze mają dodatkowe funkcje, ułatwiające odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Jedna z popularniejszych to odplamianie oraz dopieranie skarpetek. Część modeli usuwa trudne do usunięcia plamy przy pomocy odpowiednio dobranych ruchów bębna i temperatury (bez odplamiaczy chemicznych), inne zaś „współpracują” z odplamiaczami, optymalizując efekt ich działania.
Do prania nieprzemakalnych kurtek, namiotów czy spodni niezastąpione są programy impregnujące, zaś śpiworów – przystosowane do dużych rzeczy.

Ciekawą funkcją jest możliwość dezynfekowania tkanin już w temperaturze 40st C czy usuwania zapachów parą (np. dymu ogniska). W kilku modelach można prać obuwie sportowe. Unikalną funkcją jest blat suszący, na którym wygodnie jest suszyć np. rękawice i czapki. Niskie rachunki za wodę i prąd gwarantuje najwyższa klasa energetyczna – minimum A.

Pranie puchu

Odzież puchowa jest świetną ochroną przed zimnem, a dodatkowa jej zaleta to lekkość. Trójwymiarową strukturę puchu łatwo jednak zniszczyć nieodpowiednim praniem. Taka kurtka czy śpiwór stają się ciężkie i tracą częściowo właściwości termoizolacyjne.

Zamiast oddawać je do pralni chemicznej, można je prać w pralkach z programami do puchu. Sensory załadunku takich urządzeń sprawdzają wagę prania i obliczają, ile detergentu użyć (jego nadmiar niekorzystnie wpływa na puch). Następnie bęben obraca się w taki sposób, by zachować strukturę i lekkość puchowego wkładu, a jednocześnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Z lekkim jak puch i czystym śpiworem znów ruszamy na wyprawę...

Pojemność pralki

Gdy planujemy prać śpiwory albo namiot, a także kołdry i poduszki, lepiej wybrać pralkę o pojemności załadunku 8-10 kg. Mniejsza pojemność – ok. 6 kg – jest wystarczająca, by w bębnie zmieściła się kurtka, spodnie narciarskie czy trekkingowe. Nowoczesne modele mają elektroniczne systemy kontroli załadunku. Jeśli załaduje się je nie do pełna, pobiorą mniej energii elektrycznej i wody.

Odplamianie i impregnacja

Impregnowane tkaniny wymagają szczególnego traktowania. Przede wszystkim do prania nie należy używać płynów do płukania, ale też unikać prasowania, zanim wyschną. Najlepsze rezultaty daje pranie w programach impregnujących oraz stosowanie specjalistycznych detergentów.

Niektórzy producenci zalecają suszenie takiej odzieży w suszarkach (ciepłe powietrze przywraca właściwości impregnatu DWR). Programy odplamiające ułatwiają dopieranie odzieży bez chemicznych odplamiaczy, np. z ziemi czy trawy.

 

 

 


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA