REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pranie to stres – czego się boimy?

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 25 maj 2016 10:00
Pranie to stres – czego się boimy?
Fot. Shutterstock

Wśród wielu obowiązków domowych pranie wydaje się czynnością łatwą i przyjemną. To pozory: często przysparza ono nam problemów i niepotrzebnego stresu. Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.

REKLAMA

Badanie zlecone przez Samsung w związku z wprowadzeniem na rynek pralki Samsung AddWash wykazało, że średnie gospodarstwo domowe wykonuje aż 2,45 prania tygodniowo, co przekłada się na prawie 125 prań rocznie. W przypadku singli to kobiety piorą częściej niż mężczyźni – trzy razy w tygodniu. Mężczyźni przyznali, że wrzucają ubrania do pralki tylko dwa razy tygodniowo.

Pranie, chociaż teoretycznie stanowi prostą i rutynową czynność, może powodować stres. Siedem na dziesięć kobiet, a więc zdecydowana większość, stwierdziła, że pranie jest czynnością stresującą. Taką samą opinię wśród mężczyzn wyraziło tylko 58%. Dlaczego tak się dzieje?

Zagubione, nieodnalezione

Wśród nieprzyjemnych zdarzeń związanych z praniem wymieniane jest zagubienie różnych części garderoby. Nikt nie lubi sytuacji, gdy po wyjęciu ubrań z pralki okazuje się, że niektóre skarpetki pozostały bez pary. Wbrew pozorom jest to bardzo częsta sytuacja.

Według badania Brytyjczycy gubią średnio 1,3 skarpety miesięcznie (czyli ponad 15 rocznie), a w ciągu całego życia - 1264 skarpety. Większość zgub stanowią skarpety kolorowe (55%). Inne rodzaje skarpet (białe i we wzory) gubią się rzadziej. Dlaczego gubimy skarpety?

Najczęściej skarpety wpadają nam za grzejnik lub pod meble, omyłkowo dodajemy do prania pojedyncze sztuki w niewłaściwym kolorze, oddzielając je w ten sposób od pary, zapominamy o przypięciu skarpety na sznurze do wieszania bielizny, co powoduje jej porwanie przez wiatr, albo po prostu nieuważnie dobieramy w pary.

Zdaniem dziennikarzy

Samsung Polska zapytał też w specjalnej ankiecie przedstawicieli polskich mediów o problemy związane z praniem. Jej wyniki jednoznacznie wskazały, że zapominanie o wrzuceniu do pralki ubrań jest częste, a w przypadku ponad 60% zapytanych osób – bardzo częste (co drugie lub trzecie pranie).

Jaka jest wtedy reakcja? Połowa osób odkłada znalezioną rzecz (najczęściej skarpetkę) z powrotem do kosza na pranie, druga połowa podejmuje potencjalne ryzyko związane z zalaniem łazienki – wyłącza pralkę i czeka aż bęben opróżni się z wody, a następnie wkłada do pralki zapominaną część garderoby.

Prawie jedna piąta badanych (19%) podkreśla, że zafarbowanie ubrań budzi ich największy niepokój i generuje największy stres. Więcej niż jedna szósta uczestników badania (16%) uznała natomiast pranie za marnowanie swojego cennego czasu.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA