REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont łazienki – wybór fachowców i układanie płytek

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 25 cze 2016 12:00
Remont łazienki – wybór fachowców i układanie płytek
Łazienka wykończona płytkami ceramicznymi Pedra marki Ceramstic. Fot. Ceramstic

Planujesz remont? Dowiedz się, jak wybrać ekipę i dopilnować jej prac. Fachowcy są jednak różni – jak przypilnować ich prac? Radzą eksperci Ceramstic i Rotberg.

REKLAMA

Wraz ze słoneczną aurą nadszedł czas domowych porządków i remontów. To także czas wykańczania mieszkań. Wiele osób powierza ekipie remontowej położenie płytek na podłodze w kuchni, przedpokoju lub łazience.

Wybór ekipy remontowej

Jak znaleźć rzetelną ekipę remontową? Najlepiej rozejrzeć się wokół siebie – może ktoś z naszej rodziny, znajomych lub sąsiadów robił ostatnio remont, jest zadowolony z efektu i może polecić nam sprawdzonych fachowców?

Można również zapytać o wykonawcę w składzie budowlanym lub poszukać informacji w Internecie, zwłaszcza na forach, gdzie ludzie wymieniają się opiniami. Dobrym pomysłem jest także zaproszenie kilku ekip, porównanie cen, zorientowanie się, z jakich materiałów korzystają i na podstawie rozmowy wybranie najlepszej.

Możemy poprosić o kontakt do ostatniego zleceniodawcy i sprawdzić, czy był zadowolony z efektu pracy ekipy. Wybór polecanego fachowca ma wiele plusów. Po pierwsze, dzięki temu wiadomo, że dana osoba jest uczciwa i dotrzymuje terminów. Po drugie, jeśli glazurnika poleci ktoś bliski, można zobaczyć efekty jego pracy (np. wyremontowaną łazienkę).

- Niezależnie od tego, czy ekipa jest sprawdzona, należy podpisać z nią umowę. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Zabezpieczy nas to przed przeciągającymi się pracami - mówi Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic. - Nie powinno też zabraknąć informacji, że to ekipa dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do prac, a po ich zakończeniu pozostawi pomieszczenie czyste. Bardzo ważne jest też ujęcie w umowie terminów gwarancji i rękojmi – jest to czas, w którym fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia usterek wynikających z jego zaniedbań.

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do remontu należy sprawdzić, czy kupione płytki nie mają żadnych wad. Może okazać się na przykład, że są nierównomiernie wybarwione i efekt będzie znacząco odbiegał od naszych oczekiwań.

Dobrze jest też sprawdzić, czy szkliwo na płytkach nie jest spękane, czy brzegi płytek nie mają uszczerbień, a te same elementy z różnych kartonów mają identyczną wielkość i odcień. Płytki jednego rodzaju należy dobierać z tej samej partii produkcyjnej.

Jeśli nie ma powodów do niepokoju, ekipa może rozpocząć pracę. Warto zwrócić uwagę, czy fachowcy pamiętają o przygotowaniu powierzchni do kładzenia płytek: umyciu jej, zagruntowaniu i ewentualnym wyrównaniu.

Prace rozpoczęte – co dalej?

Gdy podłoże jest przygotowane, ekipa może zabierać się za kładzenie płytek. Podstawową zasadą jest układanie płytek od środka pomieszczenia. Jeżeli na podłogach lub ścianach będzie kładziony gres polerowany, należy pamiętać o zaimpregnowaniu go przed fugowaniem. Gdy płytki są gotowe, fachowcy przystępują do wypełniania szczelin fugą.

- Wybierając fugi, należy korzystać z produktów dobrego producenta, które posiadają odpowiednie atesty, jak np. chemia budowlana marki Rotberg. Ponadto, jeśli klient zdecyduje się na płytki Ceramstic i produkty Rotberg, może liczyć na 6-letnią gwarancję – jedyną taką na naszym rynku – podpowiada Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg. - Warto pamiętać, że dobrze dobrana fuga znacząco wpływa na wygląd i trwałość podłogi.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA