Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Suszarki z pompą ciepła najtańsze w eksploatacji - sprawdź dlaczego

 • Autor: Małgorzata Nietupska
 • 24 marz 2014 13:00
Suszarki z pompą ciepła najtańsze w eksploatacji - sprawdź dlaczego
Suszarka z pompą ciepła marki Siemens. Fot. Siemens

Dlaczego suszarki z pompą ciepła mają 400% sprawności i są tanie w eksploatacji, wyjaśnia Remigiusz Jeżo, specjalista ds. szkoleń BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

REKLAMA

Pompa ciepła w suszarkach do bielizny przypomina swoją budową układ chłodniczy w lodówce - jej sercem jest sprężarka, która jest odpowiedzialna za przepompowanie czynnika chłodzącego.

Właściwością pompy ciepła jest zdolność przenoszenia ciepła z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze (tak właśnie działa chłodziarka lub klimatyzator).Standardowa suszarka (bez pompy ciepła) podgrzewa powietrze za pomocą grzałki elektrycznej - sprawność takiego układu wynosi ok. 100%. Gorące powietrze wraz z wilgocią wędruje następnie do kondensatora, gdzie wilgoć skrapla się, do czego jest wymagane powietrze chłodzące kondensator. Powietrze to pochodzi z łazienki, a więc łazienka dodatkowo nagrzewa się podczas pracy „zwykłej" suszarki.

Suszarka z pompą ciepła wytwarza ciepło w skraplaczu pompy zastępującym tradycyjną grzałkę, zaś pobiera ciepło w parowniku znajdującym się w kondensatorze - taki układ ma sprawność ok. 400% (na 1 Wat energii elektrycznej, zużytej przez pompę, uzyskujemy 4 Waty energii cieplnej) - stąd prosty wniosek, że zużycie energii elektrycznej redukujemy do 1/4. Ponadto pompa pobiera ciepło z kondensatora, a więc łazienka nie nagrzewa się podczas pracy suszarki. Dodatkowa zaleta: w takiej suszarce nie są wymagane wysokie temperatury suszenia, a więc urządzenie jest bardziej łagodne dla suszonych tkanin.

Kondensator suszarki podczas eksploatacji pokrywa się strzępkami włókien tkanin, tworząc warstwę izolacyjną - sprawność kondensatora spada, a zużycie energii rośnie. Kondensator „zwykłej suszarki" należy więc regularnie czyścić, aby zachować klasę energetyczną. W suszarkach z pompą ciepła płukanie kondensatora odbywa się automatycznie z wykorzystaniem wody pochodzącej z procesu kondensacji. Daje to użytkownikowi pewność niskiego zużycia energii bez konieczności jakichkolwiek dodatkowych czynności.

 • Nasz ekspert

   

   

   

  Remigiusz Jeżo, specjalista ds. szkoleń BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego (marki Siemens i Bosch)

   

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA