Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Układanie płytek – jak zrobić to fachowo

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 18 gru 2014 07:55
Układanie płytek –  jak zrobić to fachowo
Na zdjęciu kolekcje płytek Calsto firmy Cersanit. Fot. Cersanit

Piękne i trwałe okładziny ścian i podłóg w łazience to kwestia doboru odpowiednich materiałów, w tym chemii do płytek oraz ich prawidłowej aplikacji.

REKLAMA

Aby prawidłowo ułożyć płytki ceramiczne w łazience potrzebne są dobrej jakości zaprawy budowlane, narzędzia i nieco fachowej wiedzy. Oto praktyczny poradnik.

Krok 1. Izolacja przeciwwilgociowa

Zarówno ścienne jak i podłogowe okładziny w łazience narażone są na działanie wody. Wokół umywalki, nad wanną, w kabinie oraz wnęce prysznicowej, zwłaszcza z odpływem umieszczonym w posadzce, to miejsca gdzie szczególnie ważna jest ochrona przed wilgocią. Dlatego przed przystąpieniem do prac płytkarskich powierzchnie ścian i podłóg należy zabezpieczyć, aby w czasie użytkowania pomieszczenia chronić podłoże pod płytkami przed namakaniem, a w efekcie zniszczeniem w wyniku kontaktu z wodą. Hydroizolację podpłytkową można wykonać przy pomocy gotowych produktów – tzw. płynnych folii – nanosząc dwie warstwy, pędzlem lub pacą stalową. W pierwszej warstwie należy zatopić akcesoria uszczelniające (taśmy i narożniki), które stanowią integralną część powłoki hydroizolacyjnej i zapewniają szczelność w miejscach szczególnych.

Krok 2. Przyklejanie płytek

Zaprawę klejową, po rozrobieniu zgodnie z instrukcją podaną przez producenta, nanosi się na podłoże za pomocą stalowej pacy. Warto również nałożyć zaprawę na spodnią część płytki, aby mieć pewność, że powierzchnia pod nią jest dobrze wypełniona (w przeciwnym razie w trakcie eksploatacji płytki mogą pękać). Warto wiedzieć: aby wybrać właściwy klej, trzeba uwzględnić rodzaj podłoża oraz właściwości materiału. Na przykład na podłoża ogrzewane należy wybierać kleje wysokoelastyczne. Z kolei do klejenia kamienia naturalnego, np. marmuru, ale także gresu polerowanego, czyli materiałów nasiąkliwych – kleje na bazie białego cementu, co eliminuje ryzyko powstawania przebarwień na powierzchni kamienia. Do mocowania płytek na ścianach polecane są kleje o obniżonym spływie, dzięki czemu płytki można przyklejać od góry bez docinania w najbardziej widocznym miejscu.

Krok 3. Fugowanie

Można rozpocząć po wyschnięciu kleju. Zaprawę do fugowania rozprowadza się przy pomocy gumowej pacy, tak aby wypełniła szczeliny pomiędzy płytkami. Po zakończeniu fugowania płytki trzeba dokładnie umyć. Nowoczesne zaprawy do spoinowania przeznaczone do łazienek odznaczają się właściwościami hydrofobowymi. To znaczy, że wykonane przy ich użyciu spoiny będą odporne na szkodliwe działa-nie wody, a wilgoć nie będzie w nie wnikać, ale za-trzyma się na powierzchni w postaci kropelek (tzw. efekt perlenia). Dzięki specjalnym dodatkom, fugi są również odporne na grzyby i pleśń, a więc na ich powierzchni nie powstaną szpecące wykwity. Do spoinowania mozaiki lub płytek dekoracyjnych można wybrać fugi z dodatkiem brokatu, które zapewnią wyjątkowy efekt dekoracyjny.

Krok 4. Uszczelnianie

Krawędzie styku okładziny i wyposażenia łazienki (wokół kabin prysznicowych, brodzików, armatury, sanitariatów, obudowy wanien), a także na styku podłoga-ściana czyli miejsca przez które może przenikać woda, wymagają uszczelnienia przy użyciu silikonu. Kartusz należy zamontować w pistolecie do wyciskania silikonu. Wprowadzać w spoiny z niewielkim nadmiarem, zwracając uwagę, aby nie pozostawiać przerw ani pustych przestrzeni. Powierzchnię silikonu trzeba wygładzić za pomocą specjalnej szpachelki w ciągu ok. 10-15 minut oraz wyprofi lować tak, aby kształt umożliwiał swobodne ściekanie wody. Podobnie jak fugi, silikony sanitarne odporne są na grzyby i pleśnie oraz dostępne w szerokiej palecie kolorów (łatwo dopasować do koloru fugi), jak również bezbarwne.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA