×

Szukaj w serwisie

FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 07 kwi 2017 11:33
FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców
Podczas Forum Branży Łazienkowej poruszono problem braku wykwalifikowanych wykonawców. Fot. PTWP
FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców
FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców
FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców
FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców
FBŁ: Branża odczuwa brak wyszkolonych wykonawców

Podczas dyskusji na Forum Branży Łazienkowej podniesiono wiele istotnych tematów. Jedną z poruszonych kwestii był brak wyszkolonych wykonawców.

Podczas Forum Branży Łazienkowej, które odbyło się 3 kwietnia w hotelu Sheraton w Warszawie okazję do wymiany poglądów i opinii mieli eksperci branżowi, projektanci, architekci, przedstawiciele firm. II panel dyskusyjny, poprowadzony przez Justynę Łotowską, dyrektor wydawniczą wydawnictwa Publikator w całości poświęcony był sytuacji branży, koniunkturze i perspektywach rozwoju.

Zapytany o nastroje na rok 2017 Zbigniew Gonsior, Wiceprezes Zarządu Ferro, poruszył kwestię braku odpowiednio przygotowanych wykonawców: "Poziom techniczny ze względu na brak zawodówek jest bardzo niski. Kto wchodzi dzisiaj do branży jako instalator? Do branży wchodzą osoby, które urodziły się w latach 90., przeszły przez etap gimnazjum, skończyły liceum, nie zawsze widziały suwmiarkę, nie zawsze widziały poziomicę. I to są osoby, które za chwilę idą na budowę i mają coś wykonywać pod okiem wykwalifikowanego personelu." - opowiadał ekspert. Zbigniew Gonsior zwracał uwagę na potrzebę szkolenia takich osób: "Tutaj ważnym aspektem są szkolenia. Jeżeli my nie wyszkolimy wykonawców, to ten standard wykończenia będzie coraz niższy. Dlatego w naszej firmie nakłady są zdecydowanie w tej chwili poświęcane na szkolenia" - konkludował Wiceprezes Zarządu Ferro. 

Istnienie problemu zauważali również inni uczestnicy dyskusji. Zbigniewowi Gonsiorowi wtórował Krzysztof Dulban, dyrektor dystrybucji w firmie Excellent: "Brak kompetencji tzw. wykonawców jest sporym problemem. U nas to się przejawia w wzroście w sposób istotny ilości zgłaszanych reklamacji, które są niezasadne. Wystarczyłoby teoretycznie przestudiować instrukcję i stosować się do zaleceń w niej zawartych, aby ten problem nie wystąpił. Ostateczny konsument polega na fachowcu, którzy podejmuje się zadań, często niestety w sposób niewłaściwy." - opowiadał ekspert firmy Excellent. Przytoczył również przewrotny przykład problemu braku wykonawców, z jakim boryka się sama firma: "Uruchamiamy właśnie nową produkcję, nową linię technologiczną i sami mierzymy się z tym problemem. Jak już kogoś zatrudnimy, to okazuje się, że bardzo ciężko go wyszkolić. Jak już się udaje, to człowiek zmienia pracę. To jest na pewno wyzwanie." - relacjonował Kszysztof Dulban.

"Czujemy to wszyscy i nie jest to pierwszy raz kiedy o tym rozmawiamy." - mówiła dr inż. Anna Tępińska-Marcinek – Współwłaściciel, Wiceprezes Zarządu Spółek Grupy Paradyż. Firma upatruje jednak rozwiązania sytuacji w systemie szkoleń i certyfikacji wykonawców. "My jako producenci płytek ceramicznych rozmawiamy z kolei z producentami chemii budowlanej, o wspólnym organizowaniu szkoleń na naszych materiałach i dążeniu do certyfikacji, nadawanej przez firmę z tytułu takiego szkolenia. Wydaje mi się, że rozpowszechnienie tego również wśród klientów, na zasadzie informowanie ich: <<to są nasi certyfikowani wykonawcy, im możecie zaufać>> może ruszyć trochę rynek." - przekonywała Anna Tępińska-Marcinek.
Rekomendowane dla Ciebie