×

Szukaj w serwisie

Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet

  • Autor: Redakcja Ryneklazienek.pl
  • 08 marz 2019 14:57
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet
Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będziemy potrzebować do życia trzech planet

Meble kuchenne stworzone z butelek PET, panele słoneczne, a w planach zasłony oczyszczające powietrze - o innowacjach dla domu i  roli producentów wyposażenia wnętrz w edukacji proekologicznej rozmawiamy z Katarzyną Dulko-Gaszyną, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju IKEA, prelegentką Forum Branży Łazienkowej i Kuchennej.

Czym dla IKEA jest dom zrównoważony? Czy to przyszłość nas wszystkich, także
w Polsce?

Współczesny świat stawia nam coraz ważniejsze wyzwania, a zmiany zachodzące w środowisku naturalnym – zarówno na poziomie globalnym, jak i w naszym najbliższym otoczeniu – sprawiają, że zmienia się rola konsumpcji i waga codziennych wyborów każdego z nas. Dlatego tak istotny jest ekologiczny styl życia, nierozerwalnie połączony ze zrównoważonym domem. To małe zmiany o wielkim znaczeniu, jak eliminacja wszelkiego marnotrawstwa (w tym szczególnie żywności), oszczędzanie cennej wody, własne uprawy czy współpraca z innymi, podobnymi do nas osobami, którym zależy na wspólnym dobru.

To jedyna szansa na życie w lepszym, zdrowszym otoczeniu - jeśli utrzymamy konsumpcję na obecnym poziomie i nie zaczniemy rozważniej korzystać z zasobów naturalnych, w 2050 roku do zaspokojenia potrzeb ludzkości będziemy potrzebować co najmniej trzech planet o wielkości i zasobach Ziemi. Decyzje zakupowe oraz sposób używania przedmiotów przez ludzi na całym świecie mogą albo dokładać się do degradacji środowiska naturalnego, nadprodukcji odpadów czy zanieczyszczenia rzek i powietrza, albo też pomóc odwrócić te tendencje.

Przekonujecie konsumentów, że można zrobić wiele dobrego dla środowiska, nie ruszając się z domu. Jakie działania (zwłaszcza w łazienkach i kuchniach) możemy i powinniśmy podjąć we własnych domach? W jaki sposób przekonujecie do nich waszych klientów?

Prowadzenie domu przyjaznego środowisku, a przy tym oszczędnego nie wymaga olbrzymiego nakładu pracy – naprawdę niewiele potrzeba, aby zmienić dużo. Jeśli chodzi o łazienkę, miejsca wręcz stworzonego dla ciała i duszy, niestety naraża nas ona na duże straty jednego z najcenniejszych zasobów naturalnych – wody. Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Wody, ustanowiony 22 marca, to dobra okazja, aby uświadomić sobie, że mieszkaniec naszego kraju zużywa w ciągu doby aż o 50 litrów wody więcej niż statystyczny mieszkaniec Europy.

A wystarczy np. nauczyć się nawyku zakręcania wody podczas szczotkowania zębów i namydlania się pod prysznicem, wybierać krótsze prysznice zamiast kąpieli oraz… upewnić się, że nasz kran jest szczelny. Zepsuty kran, z którego wypływa jedna kropla wody na sekundę, odpowiada za utratę 624 litrów wody w skali miesiąca… Dobrym, choć nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, jest wymiana baterii na modele z perlatorem, który pozwala realnie zaoszczędzić wodę i pieniądze. Warto rozważyć również wymianę pralki na energooszczędną, z wysoką klasą energetyczną – A+ lub wyżej.

Jeśli zaś chodzi o działania w kuchni na rzecz bardziej zrównoważonego oraz oszczędnego życia, z pewnością warto rozpocząć od redukcji, a potem segregacji odpadów. Jedna osoba wytwarza w ciągu roku około 300 kg śmieci, co rocznie daje około 12 mln ton odpadów, z których aż 98% można by wykorzystać poprzez segregację u źródła…

Kolejnym pozytywnym trendem jest także temat niemarnowania jedzenia. Każdego roku wyrzucamy miliony ton żywności! I to z błahych powodów – bo przegapiliśmy termin przydatności do spożycia lub zrobiliśmy zbyt duże zakupy. Nie trzeba przeprowadzać kuchennej rewolucji - wystarczy robić bardziej świadome zakupy i zainwestować np. w pojemniki pozwalające dłużej przechowywać jedzenie. Mówiąc pokrótce, w kuchni najlepiej jest stawiać na produkty, które nie są szczelnie zapakowane w plastik, zaopatrywać się w produkty od rolników, a do domu wybierać rzeczy z materiałów odnawialnych i z recyklingu. 

Choć zmiany klimatu to dla wielu pojęcie abstrakcyjne i odległe od życia codziennego,
z radością zauważamy w IKEA, że rośnie świadomość społeczna w tej kwestii. Jak wynika z aktualnego badania Globescan dla IKEA, prawie 2/3 Polaków martwi się zachodzącymi na świecie zmianami klimatycznymi i jest gotowa coś w tej sprawie zrobić. Wszystkim nam przecież zależy na utrzymaniu dobrego poziomu i komfortu życia, dlatego staramy się w IKEA pokazywać, że na wielki sukces składają się drobne czyny.

Zmiana przyzwyczajeń, oszczędzanie wody, recykling i wiele innych – to te małe rzeczy sprawiają, że świat wokół nas zmienia się na lepsze. Polacy należą zresztą do grupy konsumentów, którą cechuje wyjątkowo pozytywne nastawienie i umiejętność działania w sposób ukierunkowany
i sprzyjający zmianom. A temat zrównoważonego życia jest na dodatek szczególnie ważny w Polsce, gdzie mierzymy się z dotkliwym problemem zanieczyszczenia powietrza.

IKEA jest znana ze swojego proekologicznego i zrównoważonego podejścia do projektowania i produkcji. Które wasze działania z tego zakresu uważa Pani za najważniejsze? Co planujecie w 2019 roku w tym obszarze?

Myślę, że ważne są zarówno meble oraz większe artykuły gospodarstwa domowego, jak
i drobne produkty, pozwalające zadbać o dobro planety. Do tych pierwszych zaliczę na przykład system kuchenny KUNGSBACKA, stworzony w 100% z plastikowych butelek PET
i drewna z recyklingu oraz bardzo wydajne energetycznie sprzęty aż do klasy A++, które można znaleźć w IKEA. Ale niezwykle istotne są także te mniejsze produkty – np. modułowy system VARIERA, niesamowicie ułatwiający recykling, ładowarki do baterii STORHÖGEN i VINNINGE oraz baterie LADDA – nasz innowacyjny asortyment, dzięki któremu przejście na baterie wielokrotnego użytku jest o wiele łatwiejsze.

Planujemy w dalszym ciągu się rozwijać – na pewno będziemy stawiać na domowe instalacje fotowoltaiczne. Już dzisiaj panele słoneczne SOLSTRAELE cieszą się zainteresowaniem wśród właścicieli domów stawiających na ekologie i niższe rachunki, obserwujemy duży trend w tym kierunku. Ale też, myśląc o wyposażeniu domu - w 2020 roku planujemy wprowadzenie innowacyjnych zasłon GUNRID … oczyszczających powietrze w domu. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zmienić świat na lepsze. Zamierzamy w dalszym ciągu aktywnie przeciwdziałać problemowi zmian klimatu, zachęcając do tego inne firmy, organizacje i oczywiście jak największą liczbę konsumentów. To przecież oni odgrywają w tym procesie najważniejszą rolę. Stworzyliśmy też przewodnik o ekologicznym życiu w domu, nasz autorski i sprawdzony koncept w eBooku – do pobrania na stronie www.IKEA.pl/dlaPlanety.

Katarzyna Dulko-Gaszyna będzie jedną z prelegentek Forum Branży Łazienkowej i Kuchennej 2 kwietnia 2019 r. w Warszawie. Weźmie udział w dyskusji "Design+eko=zrównoważona przyszłość".

Zarejestruj się, aby wziąć udział w FBŁiK: 
https://konferencje.ptwp.pl/pl/konferencja,317

 
Rekomendowane dla Ciebie