Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cała w różach! Ta toaleta dla gości robi wrażenie

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 08 sie 2014 07:13
Cała w różach! Ta toaleta dla gości robi wrażenie
Wyposażenie toalety dla gości – sedes oraz umywalkę ceramiczną o dł. 105 cm z efektownie ukrytym odpływem – wybrano z katalogu firmy Ceramica Globo. Nad umywalką dwie lampy Cubetto Fabian. Fot. Bartosz Jarosz
Cała w różach! Ta toaleta dla gości robi wrażenie
Cała w różach! Ta toaleta dla gości robi wrażenie
Cała w różach! Ta toaleta dla gości robi wrażenie
Cała w różach! Ta toaleta dla gości robi wrażenie

Toaleta gościnna została zaprojektowana z uwzględnieniem zarówno estetyki wnętrza, jak też komfortu korzystających z niej osób.

REKLAMA

Tym projektem rządzi symetria i równowaga. Mocne dekoracje w postaci glazury z tapetowym wzorem kwiatów równoważą lustra zajmujące podobną powierzchnię. Z kolei intensywną czerwień balansuje ciemny odcień brązu.

Zachowano klimat i stylistykę strefy wejściowej oraz jej reprezentacyjny charakter, tak aby goście nie mieli poczucia przekraczania prywatnej strefy domu, mimo że na co dzień, zlokalizowana na parterze toaleta służy także domownikom. Architektki z pracowni Marca MZ – autorki projektu – zadbały także, aby łazienka gościnna nie była z racji swego przeznaczenia wnętrzem „oderwanym” od całości, ale stanowiła integralną część projektu całego domu.

Wszędzie pąki

Aranżacje łazienek (poza gościnną w domu jest także łazienka przy sypialni, piętro wyżej oraz przy strefie kina domowego, piętro niżej – wszystkie w jednym pionie) stworzyły spójną serię – motywem przewodnim jest kwiat. W łazience na parterze kwiaty rozkwitły najbujniej. To zasługa okładziny ceramicznej – wybrana kolekcja „Neobarocco” marki Iris Ceramica robi wrażenie intensywnością barwy i wzoru róż. Wzoru z jednej strony barokowego – charakterystycznego dla tapet czy tkanin obiciowych, z drugiej – nowoczesnego dzięki odwzorowaniu kwiatów z fotograficzną wiernością. 

Złudzenia optyczne

Z uwagi na silny charakter dekoracji, glazura została wykorzystana na ścianie za sedesem oraz do połowy wysokości ściany z umywalką; resztę dzieła dopełniły lustra, w których kwiaty się multiplikują. Czerwone szklane dekoracje przecinają ściany w połowie wysokości tworząc wyraźną lamówkę dookoła (za wyjątkiem ściany z drzwiami).
Intensywną czerwień równoważy elegancki brąz. W tym kolorze są pytki gresowe na podłodze, farba, którą pomalowano ścianę wokół drzwi oraz sufit. Natomiast podwieszony fragment o mniejszej powierzchni w kolorze białym pozwolił ujawnić tylko niewielki wycinek tła w postaci ciemnego pasa. Powielony w lustrze tworzy złudzenie optyczne w postaci kompozycji przecinających się linii. Te z kolei skutecznie podkreślają symetryczny charakter projektu.

  • Motywy kwiatowe

    arch. Małgorzta Szajbel-Żukowska
    arch. Maria Żychiewicz
    Do toalety dla gości wchodzi się z przestrzeni ogólnodostępnej, więc zależało nam na zachowaniu reprezentacyjnego, gościnnego charakteru oraz aby korzystający z niej goście nie mieli wrażenia przebywania w prywatnej części domu. Dlatego łazienka jest – w kwestii aranżacji – przedłużeniem strefy wejściowej. Wykorzystałyśmy podobne kolory: malinowa czerwień klatki schodowej w toalecie przybrała odcień klasyczny, który jest „wieczny” i nigdy nie wychodzi z mody. A jeżeli czerwień to i róże, tym bardziej, że motyw kwiatów jest charakterystyczny dla wszystkich łazienek. Zaprojektowane zostały jako komplet i są powiązane ze sobą, a dowodem na pokrewieństwo są kwiaty.

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA