REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Design w łazience: blisko sto lat historii umywalki

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 02 wrz 2016 09:51
Design w łazience: blisko sto lat historii umywalki
W latach 80. Alape rozpoczęło współpracę z architektem Dieterem Siegerem, założycielem sieger design. Zaowocowało to powstaniem klasyków, takich jak Lavarset. Fot. Alape
Design w łazience: blisko sto lat historii umywalki
Design w łazience: blisko sto lat historii umywalki
Design w łazience: blisko sto lat historii umywalki
Design w łazience: blisko sto lat historii umywalki

Unikatowy i minimalistyczny design to cechy umywalek, zlewów i zestawów umywalkowych proponowanych przez niemiecką firmę, będącą na rynku od ponad stu lat.

REKLAMA

Goslar, wrzesień 2016 r. Dobre wzornictwo, funkcjonalność, perfekcyjne wykonanie ze stali glazurowanej oraz innowacyjność to czynniki, które najlepiej określają produkty Alape. Firma od ponad wieku specjalizuje się w wyjątkowych i wyróżniających się rozwiązaniach dotyczących stref mycia dla sektora prywatnego i półpublicznego. Oferuje bogactwo kształtów i kolorów umywalek, zlewów i zestawów umywalkowych, a także znaczne możliwości ich indywidualizacji. Od lat współpracuje również ze znanymi studiami projektowymi: busalt design, Yorgo Lykouria Design oraz sieger design, aby proponować unikatowy i minimalistyczny design.

Od momentu założenia w 1896 r. Alape koncentruje się na tworzeniu innowacji. W tym czasie firma opracowała produkty ustanawiające trendy w jakości. Aż do dziś Alape udoskonala technologie emaliowania i nadawania nowych kształtów w celu wytwarzania perfekcyjnych rozwiązań wysokiej jakości dla stref mycia, które nie mają sobie równych pod względem jakości i efektu estetycznego.

Ikony designu

W latach 30. ubiegłego wieku Alape wprowadziło na rynek pierwszą wielofunkcyjną misę – zlew, znaną dziś jako „classic bucket sink”. Zlew ten został do tej pory sprzedany w ponad milionie egzemplarzy i ewoluował od prostego przedmiotu codziennego użytku do klasyki światowego designu. Alape zdominowało również trendy łazienkowe: produkcja »EW3« w 1970 r. – pierwszej wbudowanej umywalki ze stali emaliowanej – rozpoczęła modę na okrągłe umywalki wpuszczane w blat. Do lat 90. seria rozwinęła się o ponad 25 modeli, które są dostępne w wielu różnych kształtach i średnicach, jak również w bogactwie popularnych w Europie kolorów, a także niestandardowych barwach Alape.

Następnym krokiem w historii designu Alape było wprowadzenie, w ramach holistycznego spojrzenia na łazienkę, stojaków pod umywalkę. W latach 80. Alape rozpoczęło współpracę z architektem Dieterem Siegerem, założycielem sieger design. Zaowocowało to powstaniem klasyków, takich jak »Lavarset«, »Lavarlo«, »Rondo« i »Fontana«, które stanowiły impuls dla całego sektora sanitarnego. W latach 90. wyprodukowano pierwsze umywalki o grubości krawędzi trzech milimetrów. Ich filigranowość nie ma sobie równych do dziś.

Holistyczne spojrzenie na łazienkę

Firma Alape, poszukując ciągle nowych, funkcjonalnych rozwiązań stworzyła system modułowy, za który otrzymała srebro w renomowanym konkursie German Design Award w 2006 roku. System ten pozwala na przekształcanie umywalek podblatowych i nablatowych, zlewów, blatów, elementów z kamienia, szkła oraz drewna, stojaków pod umywalki oraz rozwiązań do sfery mycia, luster i mebli w moduły, dzięki temu tworzą indywidualną przestrzeń łazienki.

W 2007 roku Alape połączyło po raz pierwszy sferę mycia ze ścianą w jedną jednostkę funkcjonalną – »System Wall« (ścianę systemową). Umożliwiło to dwa lata później praktyczną adaptację pustych części stojących zestawów umywalkowych w serii »Inside.S«.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA