REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 07 lis 2016 14:46
Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela
Techniczne oświetlenie i betonowe płyty z subtelnym, niemal niewidocznym wzorem wprowadzają do jasnej łazienki pofabryczną atmosferę. Projekt: Anna Koszela. Fot. Rafał Lipski
Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela
Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela
Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela
Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela
Jak urządzić łazienkę w stylu loft? Radzi arch. Anna Koszela

Mimo pozornej nonszalancji graniczącej z niestarannością, wnętrza loftowe muszą być tworzone z dużą dbałością o detal i spójność stylistyczną. Jak urządzić łazienkę w pofabrycznej estetyce - podpowiada arch. Anna Koszela.

REKLAMA

Moda na lofty dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć w Europie Zachodniej ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Loft to nic innego jak apartament urządzony w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych np. starym magazynie, fabryce czy spichlerzu. Po czym poznamy autentyczny loft? Po dużych otwartych przestrzeniach, surowej stylistyce bazującej na szkle, stali i betonie, wysokich sufitach i dużych oknach. Styl loftowy znalazł szczególne uznanie wśród miłośników minimalizmu i modernizmu. 

Klimat w spadku

Łazienkę w stylu loft najłatwiej zaaranżować w starej pofabrycznej przestrzeni, która zaadoptowana została na cele mieszkalne. Wtedy dużą część koncepcji wizualnej pomieszczenia otrzymujemy w spadku po poprzednich użytkownikach. Odkryta stara cegła, z dumą wyeksponowane rury kanalizacyjne czy wylewka epoksydowa na podłodze współtworzą niezwykły klimat miejsca i decydują o jego autentycznym, surowym charakterze.

Naturalną scenerią dla loftów są też stare kamienice, które przeważnie mają ponadstandardową wysokość, kamienną mozaikę na podłodze i starą cegłę ukrytą pod tynkiem. W zdecydowanej większości przypadków nie dysponujemy jednak prawdziwą przestrzenią postindustrialną (lub w przedwojennej kamienicy), a jedynie próbujemy oddać je ducha w nowoczesnych wnętrzach.

Surowe materiały

Zanim zdecydujemy się na loftową stylistykę łazienki, powinniśmy mieć świadomość, że rządzi się ona swoimi prawami, od których nie ma ucieczki. Loftowa łazienka lubi przestrzeń, proste formy i surowy klimat, nie toleruje natomiast nadmiaru dekoracji i bibelotów. W sferze kolorystycznej bazować będzie na szarościach, czerni i bieli od czasu do czasu złamanych energetycznymi, mocnymi akcentami kolorystycznymi. Nie ma tu miejsca dla delikatnych, mglistych pasteli. Praktycznie nieodzownym elementem takiej łazienki jest beton lub cegła.

Z pomocą przychodzą tu gotowe okładziny ceglane i płyty betonowe w różnych kształtach, wybarwieniu i stopniu porowatości. Oba materiały wykończeniowe wiernie oddają wygląd swoich oryginalnych pierwowzorów. W łazienkach loftowych doskonale sprawdzą się również wielkoformatowe płyty ze spieków kwarcowych (o wymiarach nawet 1x3 metry), które perfekcyjnie imitują powierzchnię betonu, stali czy miedzi. Podłoga to domena jednolitych powierzchni betonowych lub epoksydowych, choć czasami alternatywą mogą być geometryczne mozaiki kamienne. 

Funkcja przede wszystkim

W loftowej łazience meble koncentrują się na funkcji, a nie dekoracji. Są dyskretne, proste, pozwalają „oczyścić” przestrzeń z nadmiaru bibelotów. W tego typu wnętrzach najlepiej sprawdzi się techniczna, prosta ceramika i armatura, które korespondować będą z industrialnym charakterem ścian i podłogi. Efektownym, ale spójnym z duchem loftu rozwiązaniem, może być instalacja natynkowa od prysznica czy wolno stojąca bateria do wanny. 

Oświetlenie nie musi ograniczać się do „gołej” żarówki, ale z pewnością unikać należy zbyt dekoracyjnych form, w tym żyrandoli. Na rynku jest bardzo szeroki wybór oświetlenia loftowego i technicznych spotów świetlnych, które przy dodatkowym zastosowaniu instalacji natynkowej, mogą z powodzeniem zastąpić sklepienia fabryczne. W łazience loftowej zmarginalizowana jest rola dodatków, akcesoriów, bo odwracałyby one uwagę od idei przewodniej tego stylu. Jeżeli zależy nam na przełamaniu schematu możemy zastanowić się nad wprowadzeniem do łazienki sztuki w postaci nowoczesnej fotografii lub grafiki.

Tekst: Anna Koszela


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA