REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Światowy Dzień Wody: poznaj fakty ze świata

  • Autor: Redakcja Łazienka.pl
  • 22 marz 2018 13:21
Światowy Dzień Wody: poznaj fakty ze świata
Dystrybucja wody na świecie. Fot. Fundacja We Are Warer/Roca
Światowy Dzień Wody: poznaj fakty ze świata
Światowy Dzień Wody: poznaj fakty ze świata
Światowy Dzień Wody: poznaj fakty ze świata
Światowy Dzień Wody: poznaj fakty ze świata

22 marca obchodzony jest międzynarodowy Światowy Dzień Wody.

REKLAMA

„Ukryte życie wody”, to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Zwraca ono uwagę na długofalowe konsekwencje braku dostępu do tego surowca, które na co dzień nie są dostrzegane.

26% ludności całego świata – ponad 2 miliardy osób – żyje obecnie w krajach, w których dostęp do wody jest utrudniony. W perspektywie oczekiwanego wzrostu populacji,
ten odsetek ma osiągnąć aż 40% do 2050 roku. Stały wzrost liczby ludności na świecie oznacza większe zapotrzebowanie na wodę słodką w celu nawodnienia i produkcji żywności, oraz zapewnienia lepszych warunków sanitarnych, higieny i zarządzania gospodarką odpadami.

Z utrudnionym dostępem do wody wiążą się liczne problemy społeczne. Jej brak nie oznacza tylko niemożności zaspokojenia pragnienia i potrzeb higienicznych. Ma on dużo poważniejsze konsekwencje, rzutujące na funkcjonowanie całych społeczności, także w dalszej perspektywie czasowej.

Powszechnie wiadomo, że żyjemy dzięki wodzie - jest niezbędna do przetrwania, dzięki niej możliwy jest rozwój i budowanie samodzielnych społeczności, które same na siebie pracują, generują zyski i rozwijają się. Powiązania ze zdrowiem też są powszechnie zauważalne – śmiertelne choroby, takie jak tyfus czy błonica przestają być zagrożeniem, gdy zapewni się dostęp do wody pitnej.

Wraz z zapewnieniem dostępu do czystej wody nadającej się do picia i zaspokajania potrzeb higienicznych poprawia się ogólny stan zdrowia społeczności. To z kolei przekłada się między innymi na poprawę życia kobiet, które nie muszą już tak mocno angażować się w opiekę nad chorymi, dzięki czemu mogą uczyć się i pracować.

Jest to o bardzo ważne, ponieważ praca zarówno zwiększa dobrobyt samej rodziny, jak i dochód generowany przez społeczeństwo. Dostęp do wody pitnej jest warunkiem równouprawnienia i szansy na rozwój. Dostęp do wody wpływa na polepszenie jakości życia oraz daje możliwość dalszego rozwoju, zarówno jednostek, jak i całych społeczności.

Źródło: Fundacja We Are Water, Roca

 

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA