Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Toaleta dla gości w beżach: tak można wykorzystać trawertyn

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 29 wrz 2014 08:05
Toaleta dla gości w beżach: tak można wykorzystać trawertyn
Umywalka i mozaika pochodzą z katalogu hiszpańskiej firmy Dune. Wykonane są z trawertynu. Fantazyjny blat umywalkowy ma miejsce wymodelowane na kwiaty. Fot. Bartosz Jarosz
Toaleta dla gości w beżach: tak można wykorzystać trawertyn
Toaleta dla gości w beżach: tak można wykorzystać trawertyn
Toaleta dla gości w beżach: tak można wykorzystać trawertyn

O urodzie tej łazienki decyduje trawertyn – kamień uformowany przez Naturę przed tysiącami lat. Ujęty z rzeźbiarską kompozycję, urzeka delikatnością struktury.

REKLAMA

Wchodząc tutaj gość ma wrażenie przebywania w skalnej grocie, do której przez szczeliny w ścianach wpadają promienie słońca.

Artystyczny szlif

Toaletę - o powierzchni ok. 4,5 m kw. - zaprojektowano z myślą o gościach. Nie było potrzeby, by znalazły się tutaj szafki czy schowki na akcesoria i kosmetyki. Wręcz przeciwnie: właściciele chcieli mieć wnętrze niepowtarzalne, z artystycznie zaaranżowaną przestrzenią i niekoniecznie kątami prostymi ścian. Dynamiczna aranżacja miała także odwracać uwagę gości od znajdujących się wewnątrz drzwi, prowadzących do pomieszczenia technicznego.
Motywem przewodnim aranżacji jest koło. Zarysowane w kształtach podwieszanego sufitu, umywalki, baterii i przyciskach spłuczki, jego fragmenty, jakby naszkicowane ogromnym cyrklem, zostały powtórzone na łukach dobudowanych ścian. Modelują wnętrze, nadając mu rzeźbiarski charakter. Są niezwykłą dekoracją, ale mają też ukryte praktyczne przeznaczenie – dzięki pustce wewnątrz, można w nich było swobodnie poprowadzić instalacje (np. licznych lampek), czy ukryć stelaż podwieszanego sedesu.

Trawertyn i ceramika

Układające się sferycznie powierzchnie wykończono matową trawertynową mozaiką. Dla kontrastu zestawiono ją, na pozostałych fragmentach ścian i podłodze, z dużymi, połyskującymi płytkami ceramicznymi. Wyposażenie toalety zostało ograniczone do minimum: umywalki, sedesu i lustra. Szczególnie efektowną oprawę otrzymała umywalka z trawertynu. Wsparta na fantazyjnie uformowanym blacie, przyciąga wzrok oryginalną, mozaikową strukturą.

  • Fantazyjne kształty

    proj. Marcin Brzostek
    Zarówno ściany, jak i obudowa umywalki otrzymały fantazyjne kształty. Ich wykonanie nie było trudne dla doświadczonego glazurnika. Najpierw została wykonana zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, w tym giętych. Następnie pokryto ją przyciętymi płytkami oraz mozaiką. Rzeźbiarską kompozycję podkreśla oświetlenie zainstalowane w wielu miejscach łazienki, m.in. przy podłodze pod umywalką.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA