Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wojciech Borkowki, dyrektor generalny firmy Deante

Wygląd naszych łazienek diametralnie się zmienił - dzięki wolnemu rynkowi, wyjazdom za granicę oraz nieskrępowanemu przepływowi światowych trendów - mówi Wojciech Borkowski, dyrektor generalny firmy Deante.

REKLAMA

Podczas minionego ćwierćwiecza gust Polaków niezwykle się rozwinął. W czasach PRL-u każde mieszkanie, a co za tym idzie także każda łazienka, były urządzone niemal identycznie. Królowały w nich naścienne baterie umywalkowe w dwupokrętłowym wydaniu oraz toporna ceramika.

Ze względu na brak miejsca wanna niejednokrotnie pełniła funkcję umywalki. Obecnie polskie łazienki prawie nie różnią się od tych, znajdujących się za zachodnią granicą. Preferencje zakupowe Polaków ciągle ewoluują – dużo częściej zwracamy uwagę na jakość, a także wygląd nabywanych produktów.

Nowe technologie i design

Wyposażenie łazienki zmieniło się zarówno pod względem technologii, jak i designu. Aktualnie podczas produkcji baterii łazienkowych wykorzystuje się rozwiązania, pozwalające oszczędzać wodę, czy to w postaci aeratora napowietrzającego strumień, czy mechanicznej regulacji wypływu wody. Dużo bardziej rozwinięte technologicznie są baterie sensorowe, choć nadal rzadko stosuje się je w domowych wnętrzach.

Jeśli chodzi o wzornictwo, to projektanci wciąż wymyślają coraz to nowe formy, jednakże styl minimalistyczny, charakteryzujący się uproszczonymi do minimum formami i kanciastymi kształtami nadal ma się świetnie. Klienci mogą także wybierać spośród szerokiej oferty produktów o zaokrąglonym kształcie i dynamicznej formie.

Chcąc zachwycić i zaskoczyć producenci eksperymentują, stosując różnorodne wykończenia, czy laserogramy. Wyjątkowo oryginalnie prezentuje się np. dźwignia baterii ozdobiona motywem wytrawionym w chromie.

Funkcjonalny minimalizm

Wiele się zmieniło także pod kątem funkcjonalnym. Wanny ustąpiły miejsca kabinom prysznicowym, zajmującym mniej przestrzeni w polskich, ciasnych mieszkaniach. Modne jeszcze kilka lat temu panele prysznicowe tracą na popularności na rzecz tańszych i równie funkcjonalnych deszczowni. Klienci coraz chętniej wybierają elementy podtynkowe, takie jak zintegrowane systemy czy odpływy liniowe, pozwalające ukryć szpecącą instalację w ścianie lub podłodze.

Choć na rynku można obecnie dostać niemal wszystko – od baterii z otwartymi wylewkami, wyglądającymi jak małe kaskady, po produkty we wszystkich kolorach tęczy, polski klient jest dość zachowawczy. Nowinki i ekstrawaganckie rozwiązania wolimy oglądać w magazynach wnętrzarskich, niż własnych łazienkach. Właśnie dlatego większość z nas stawia na wyposażenie w stylu minimalistycznym, które nie wyjdzie z mody przez najbliższe lata.

Od redakcji

W związku z tegoroczną rocznicą pierwszych, częściowo wolny wyborów parlamentarnych w Polsce nasza Redakcja chciałaby poznać, i podzielić się z Czytelnikami, Państwa opiniami i wspomnieniami dotyczącymi rozwoju branży łazienkowej w tym czasie. Czekamy na Państwa opinie, wspomnienia, refleksje i komentarze – te rynkowe i te bardziej osobiste. Najciekawsze z nich opublikujemy na naszym portalu. Więcej szczegółów tutaj.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA