REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Adam Brząkowski, Viega: Jak wykonać prawidłowy montaż stelaża podtynkowego

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 23 paź 2015 12:06
Adam Brząkowski, Viega: Jak wykonać prawidłowy montaż stelaża podtynkowego

Adam Brząkowski, Doradca Techniczny firmy Viega opowiada o najczęściej popełnianych błędach podczas prac montażowych stelaży podtynkowych, oraz jakie mogą one przynieść skutki dla użytkownika łazienki.

REKLAMA

Większość stelaży ma zaznaczony na ramie punkt, który określa wysokość 1 m od przyszłej posadzki. Fachowcy często przyjmują, że zaznaczona wysokość jest wysokością od poziomu wylewki, a to oznacza błąd o około 15 mm stanowiący grubość płytek wraz z klejem. Niestety błędy w ustaleniu odpowiedniej wysokości są często znacznie większe a zauważone bywają dopiero podczas montażu samej miski. Na szczęście są na rynku stelaże, które umożliwiają regulację wysokości przyłączy niezależnie od zamontowanej ramy.

Odległości

Pamiętajmy, że większość przyborów ceramicznych i armatury posiada znormalizowane wysokości montażu. Górna krawędź ceramiki mierzona od gotowej posadzki powinna wynosić: dla miski ustępowej oraz bidetu 40 cm, dla umywalki 85 cm, dla pisuaru 65 cm.

Rama stelaży do zabudowy lekkiej musi być odpowiednio zamontowana do ściany i posadzki. Miska ustępowa zamontowana na prawidłowo zamocowanym i zabudowywanym stelażu powinna wytrzymać zgodnie z normą PN-EN 997 obciążenie statyczne sięgające 400 kg a w przypadku umywalki obciążenie może sięgać 150 kg.

Uszkodzenia

Spotkałem się jednak z przypadkami, gdy niepoprawnie lub niestarannie zamontowany stelaż spowodował pękanie płytek i uginanie się ceramiki pod naciskiem kilkudziesięciu kilogramów. Chciałbym zwrócić uwagę, że każdy stelaż podtynkowy powinien przejść badania kontrolne potwierdzające wytrzymałość konstrukcji zgodnie z normą PN-EN 997. Przypadki problemów z nośnością i wytrzymałością zabudowy stelaży do ceramiki sanitarnej wynikają prawie zawsze z błędów podczas montażu.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA