Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aneta Dziedzina, Grupa Armatura: Dobór wyposażenia w łazience dla niepełnosprawnych

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 17 wrz 2014 08:33
Aneta Dziedzina, Grupa Armatura: Dobór wyposażenia w łazience dla niepełnosprawnych
Aneta Dziedzina, szef marketingu Grupy Aramtura
Aneta Dziedzina, Grupa Armatura: Dobór wyposażenia w łazience dla niepełnosprawnych

Projektowanie łazienki, z której korzystać będą osoby z ograniczeniami ruchowymi, to zadanie wymagające szczególnego podejścia. O czym należy pamiętać podczas projektowania takich przestrzeni mówi Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

REKLAMA

Funkcjonalność to kluczowa kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę w łazienkach dla osób niepełnosprawnych. Zastosowane w takich pomieszczeniach sanitariaty i wyposażenie dodatkowe powinny umożliwiać samodzielne korzystanie użytkownikom z ograniczeniami ruchowymi.

Miski sedesowe dla użytkowników z ograniczeniami ruchowymi powinny przede wszystkim umożliwiać wygodne siadanie. Standardowo, górna krawędź muszli znajduje się na wysokości ok. 40 cm. W wypadku sanitariatu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, należy zamontować ją na poziomie ok. 49 cm. Istotna jest również trwałość i odpowiednie wyprofilowanie deski sedesowej. Warto wybrać model mocowany do miski solidnymi, metalowymi elementami. Dodatkowo, aby ułatwić użytkownikom wykonywanie czynności higienicznych, owal deski powinien być przerwany w jej przedniej części.

Koniecznym wyposażeniem mogą okazać się również specjalne uchwyty, montowane bezpośrednio przy sanitariacie. W kolekcji Medico Grupy Armatura oferujemy np. modele w formie nieruchomej barierki, ruchomej poręczy uchylnej i wyprofilowanej poręczy kątowej. Maksymalne obciążenie 400 kg gwarantuje trwałość i bezpieczne użytkowanie każdego z nich.

Kwestią przesądzającą o komforcie użytkowania przestrzeni umywalkowej w każdej łazience jest swoboda poruszania się i dostępu do mydła, ręcznika i innych niezbędnych akcesoriów. W pomieszczeniach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, zastosowanie znajdzie w związku z tym ceramika o przedniej krawędzi, wyprofilowanej w sposób ułatwiający korzystanie z baterii oraz sięganie po poszczególne przedmioty. Aby umożliwić wygodne podjechanie wózkiem inwalidzkim, należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni bezpośrednio pod umywalką. Przydatne może okazać się zamontowanie wyprofilowanego syfonu w kształcie dopasowanym do linii sanitariatu.

Istotnym czynnikiem jest również odpowiedni dobór armatury. W przypadku modeli umywalkowych, sprawdzą się baterie bezdotykowe, eliminujące konieczność ręcznych manipulacji. Alternatywą jest specjalnie wydłużony uchwyt, umożliwiający łatwą zmianę intensywności oraz temperatury strumienia wody.

- Aneta Dziedzina, szef marketingu Grupy Aramtura


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA