REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budujemy przyjazne miasto w Nowych Żernikach

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 31 maj 2016 15:27
Budujemy przyjazne miasto w Nowych Żernikach
Zbigniew Macków. / fot. Marysia Maćków

Zainicjowaliśmy w Nowych Żernikach budowę miasta w oparciu o przestrzeń wspólną, przestrzeń publiczną, półpubliczną, półprywatną i chcemy, żeby ten fragment miasta się rozrastał. By był kontynuowany. Z woli samych inwestorów czy mieszkańców innych osiedli, którzy zobaczą, że życie w takim miejscu jest lepsze i sami będą domagać się wdrożenia podobnych standardów u siebie - opowiada Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016 ds. architektury.

REKLAMA

- Osiedle Nowe Żerniki to główny program architektonicznej części ESK 2016. Po co je budujecie?

Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016 ds. architektury: Zastanawialiśmy się jakiś czas temu nad kondycją architektury we współczesnym polskim mieście i doszliśmy do wniosku, że nie jest tak pięknie i różowo, a wolny rynek nie przejął wcale wszystkich obowiązków na siebie. Świetnie w tę dyskusję wpisał się Filip Springer pisząc książkę „13. pięter", w której dochodzi do wniosków, jakie i my wysnuliśmy. Problem mieszkania jest dziś definiowany przez abstrakcyjne pojęcie „zdolności kredytowej", która nijak ma się do wyzwania, jakim jest zaspokojenie podstawowej ludzkiej potrzeby posiadania dachu nad głową i życia w dobrej przestrzeni. Nowe Żerniki, ze swoim nawiązaniem do tradycji WuWa, mają pokazywać, że na wyzwania związane z budowaniem przestrzeni do życia, można odpowiedzieć inaczej. Lepiej.

- Ile trwały prace nad projektem?

Prace koncepcyjne nad projektem zaczęliśmy w 2009 roku. W 2011 ruszyły warsztaty, których zadaniem było stworzenie planów tego, jak to osiedle ma wyglądać. Po drodze Wrocław został Europejską Stolicą Kultury i okazało się, że Nowe Żerniki wspaniale wpisują się w hasło „Przestrzenie dla piękna”, które niesie ze sobą na sztandarze ESK. Naturalne było włączenie naszego projektu do programu wydarzenia, ale nie było tak, że stworzyliśmy go na tę okazję i nie będzie tak, że zamkniemy go z końcem 2016 roku.

- Kiedy więc na osiedle mieliby się sprowadzać pierwsi mieszkańcy?

Zależy to w dużej mierze od deweloperów. Ale obserwując sprzedaż mieszkań, która bije rekordy, to wydaje mi się, że pierwsi mieszkańcy mogą zamieszkać na osiedlu już jesienią tego roku. Prace nad Osiedlem Rodzinnym są bardzo zaawansowane. Dom już stoi. Oczywiście wymaga jeszcze działań wykończeniowych, ale wydaje mi się, że późnym latem będzie już zamieszkany.

Przeczytaj cały wywiad w Magazynie Human.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA