REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy podatek od sprzedaży detalicznej zmieni rynek?

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 29 lip 2016 08:42
Czy podatek od sprzedaży detalicznej zmieni rynek?
Krystian Szczerbicki, współwłaściciel firmy AKA Szczerbiccy

Od 1 września ma zacząć obowiązywać nowy podatek od sprzedaży detalicznej.  Czy wpłynie na kształt rynku wyposażenia łazienek? Komentuje Krystian Szczerbicki, współwłaściciel firmy AKA Szczerbiccy.

REKLAMA

Podatek nie dotknie nas w żadnym stopniu, ponieważ jesteśmy dystrybutorem hurtowym w branży Grzewczej Instalacyjnej i Łazienkowej. Sprzedaż detaliczna w naszej firmie to około 5 % całego obrotu. Nie uważam też, że wpłynie na kształt rynku i cen.

Markety budowlane jako sieci handlowe często osiągają przychody na poziomie zapewniającym wskoczenie w próg kwoty wolnej od podatku. Układ sił się nie zmieni. Klienci marketowi dalej będą szli do marketu a ci, którzy chcą fachowej pomocy i produktów o wyższej niż marketowa jakości, będą korzystali z firm takich jak nasza. Jeżeli chodzi o ceny, uważam że będą to tak znikome różnice że klient detaliczny tego nie odczuje.

Natomiast kwestia braku opodatkowania sklepów internetowych – to dla mnie precedens bo właśnie najbardziej psującym ceny graczem w branży łazienkowej są sklepy internetowe. Firmy działające stacjonarnie, prowadzące sprzedaż detaliczną często nie są w stanie dorównać cenom jakie posiadają nawet te mniejsze sklepy internetowe.

Pomniejsze salony łazienkowe, a tym bardziej te, które kupują towar od dystrybutorów, często skarżą się właśnie na to, że klienci detaliczni przychodzą do nich zobaczyć towar, a kupują na stronach WWW w sklepach, które fizycznie prowadzone są np. w garażu.

Oczywiście z punktu widzenia konsumenta jest to perfekcyjna sytuacja. Niestety konsumenci często nie zdają sobie sprawy że nie mają gwarancji na kupowane w ten sposób produktu lub że cena zakupu w sklepie stacjonarnym może i jest wyższa o na przykład 20 zł, ale nie liczą że często w sklepie internetowym muszą za transport zapłacić dodatkowe 50 zł.

Także w mojej opinii cała sytuacja z podatkiem sprawia że sklepy stacjonarne staną się jeszcze mniej konkurencyjne cenowo.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA