REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy zakaz handlu w niedzielę wpłynie na sklepy z wyposażeniem wnętrz?

 • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
 • 05 wrz 2016 11:18
Czy zakaz handlu w niedzielę wpłynie na sklepy z wyposażeniem wnętrz?
Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan

Związkowcy z „Solidarności" zebrali 350 tys. podpisów pod projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. W zeszłym tygodniu trafił on do Sejmu. Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan twierdzi, że ewentualny zakaz może dotknąć najbardziej m.in. sklepy z wyposażeniem wnętrz.

REKLAMA

Każde ograniczenie pracy w niedzielę skutkuje zmniejszeniem zatrudnienia i dochodów. Na przykład, gdyby ograniczyć prowadzenie w niedzielę zajęć ze studentami na studiach zaocznych to część pracowników naukowych straciłaby pracę, a wielu zarabiało mniej. Gdybyśmy zakazali pracy w niedzielę to centra obsługi korporacyjnej, które masowo przenoszą się do Polski, wybierałyby inne kraje.

Jesteśmy przeciwni wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę ze względu na skutki ekonomiczne. Spowoduje on, że centra handlowo-usługowe będą pracowały o 40 dni w roku krócej. Ograniczenie zatrudnienia dotknie nie tylko osoby pracujące w sklepach, ale również w kinach, restauracjach, czy w ochronie mienia i przy sprzątaniu.

Tylko część towarów zostanie sprzedana w pozostałe dni tygodnia. O ile sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby, np. żywności przeniesie się na pozostałe dni tygodnia, o tyle właściciele sklepów, np. ze sprzętem sportowym, artykułami wyposażenia wnętrz, będą mieli problem. Trudno się spodziewać, żeby „odrobili" sprzedaż z niedzieli (przynosi 20 proc. dochodów) w inne dni tygodnia.

Osoby intensywnie pracujące często robią zakupy właśnie w niedzielę. W wielu sklepach usytuowanych w galeriach handlowych sprzedaż w niedzielę jest wyższa niż w dni powszednie. Zmniejszy się więc zatrudnienie również w firmach produkcyjnych. Ogółem pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy osób w handlu i usługach z nim powiązanych.

Zakaz handlu w niedzielę naruszy zasady równej konkurencji albowiem np. stacje benzynowe będą mogły sprzedawać alkohol i papierosy, a konsumenci zapłacą za te produkty więcej niż w tradycyjnych sklepach.

Jeżeli związkowcy nie chcą, żeby zmuszano pracowników do pracy w niedzielę, to warto rozważyć pewien kompromis. Propozycji pracy w niedzielę nie otrzymywałyby na przykład osoby, które mają dzieci.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Związkowcy z solidarności, czy moherowe berety pod tzw. kościołem.
  Jak można zabraniać pracy, czy handlu w dzień roboczy, to paranoja. Niedziela pierwszy dzień tygodnia jest dniem roboczym. Katolicki kler w czwartym wieku SFAŁSZOWAŁ Dziesięć Przykazań Bożych i między innymi z roboczego dnia zrobił święto.
  Przykazanie ustanowione przez Pana Boga na którego rzekomo powołuje się organizacja katolicka.
  PAMIĘTAJ abyś dzień SIÓDMY uświęcał..............
  • znawca Biblii, 2016-09-06 12:23:48

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA