REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Daria Oller, project manager w firmie Hydrostop

O tym, kiedy i gdzie stosuje się natryski ratunkowe oraz jak powinny być skonstruowane opowiada Daria Oller, project manager w firmie Hydrostop.

REKLAMA

Natryskowe stanowiska bezpieczeństwa stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi, żrącymi, toksycznymi czy wysoką temperaturą (laboratoria, pracownie chemiczne). Natychmiastowe spłukanie poparzonych części ciała może uratować zdrowie i życie pracownika. Warunki ich instalowania określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 czerwca 2002 r. - rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2002 nr 91 poz. 811) §103. Przepisy mówią np. o konieczności stosowania natrysków ratunkowych przy produkcji szkła i wyrobów ze szkła, w odlewniach metali, przy produkcji, stosowaniu, magazynowaniu i transporcie wewnątrzzakładowym nadtlenków organicznych; przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, przy elektrolitycznej obróbce powierzchni czy przy wytwarzaniu i przerobie arsenu i chromu oraz ich związków.

Urządzenia muszą być zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, aby otwarcie dopływu wody było natychmiastowe, nie sprawiało żadnych problemów oraz dostarczało stały (100 l/min przy natrysku, 6 l/min przy myjce) silny przepływ wody bez potrzeby regulacji temperatury czy ciśnienia wody. Podłączane są do instalacji wody już zmieszanej. Zalecane jest użycie mieszaczy termostatycznych o odpowiednio dużych przepływach wody ze względu na wysokie zapotrzebowania natrysków. Nasze wyroby są dodatkowo wykonane z materiału odpornego na promieniowanie UV (sprawia to, że materiał jest bardziej wytrzymały) i mogą być instalowane w terenie otwartym pod warunkiem, że temperatura otoczenia nie będzie niższa niż 0 ̊C i nie dojdzie do zamarznięcia wody w instalacji.

- Daria Oller, project manager w firmie Hydrostop


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA