REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości świetnym prognostykiem dla branży

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 16 maj 2017 16:36
Dobra koniunktura na rynku nieruchomości świetnym prognostykiem dla branży
Fot. Shutterstock

Rok 2016 był rekordowym rokiem jeżeli chodzi o ilość oddanych do użytku mieszkań. Przedstawiciele branży upatrują w tym fakcie zapowiedzi dobrych wyników na następny rok, a nawet dłużej.

REKLAMA

3 kwietnia w hotelu Sheraton w Warszawie odbyło się IV Forum Branży Łazienkowej. Dyskusje przedstawicieli branży dotknęły wielu tematów, wśród nich również zagadnień, które będą aktualne przez najbliższe miesiące. Jednym z nich była tematyka dobrej koniunktury na rynku mieszkań oraz wiążących się z tym prognoz na rok 2017. Przeczytajcie, co o aktualnej sytuacji mówili eksperci.

- "Wydaje nam się, że koniunktura, którą obserwujemy, fakt, że oddaje się coraz więcej mieszkań, że coraz więcej mieszkań się remontuje też będzie miało bardzo duży wpływ na rok 2017" - mówiła dr inż. Anna Tępińska-Marcinek, wiceprezes Grupy Paradyż. - "Rok 2016 był dla nas rokiem rekordowym, kolejnym z resztą. Dało się odczuć tę dobrą koniunkturę na rynku. Póki co, nie odczuliśmy, przynajmniej w tej naszej, zawężonej trochę branży, żeby końcówka roku pokazała jakikolwiek spadek, obserwujemy dość dużą dynamikę wzrostu. Ubiegły rok był rekordowym, jeżeli chodzi o ilość oddanych mieszkań. W ślad za tym, ten rok 2017 powinien również obfitować w dobrą sprzedaż" – mówił Krzysztof Dulban, Dyrektor Dystrybucji marki Excellent. "Pierwszy kwartał zamykamy z dużym wzrostem. Mamy dobre odczucie od rynku, jeżeli chodzi o postęp nowych i oddawanych inwestycji. Spodziewam się w roku 2017, jak i w 2018 tendencji wzrostowej" – wtórował im Denis Łukjanow, prezes i współwłaściciel marki Blue Water. 

- "Ten rok póki co zapowiada się dobrze, natomiast, czy jego druga połowa będzie podobna do tego, co się wydarzyło w drugiej połowie 2016 r. (u nas również była dość słabsza) czas pokaże. Na razie wszystkie wskaźniki pokazują, że powinniśmy iść do przodu. Po pierwsze rynek remontowy się rozwija – tutaj jednak pojawia się małe ryzyko, że zabraknie wykonawców – po drugie rozwija się rynek deweloperski. Niektóre z tych 150-170 tys. mieszkań i domów z 2016 r. dopiero teraz wchodzą w fazę wykończenia" - optymistyczne nastroje względem roku 2017 podzielał również Zbigniew Gonsior, Wiceprezes Zarządu Ferro. 

- "Jeśli chodzi o markę Ruke, czyli producenta luster, rok 2016 był rekordowy. W roku 2017 tak samo pierwszy kwartał zamykamy z dużym wzrostem. To jest chyba też właśnie efekt nieruchomośći deweloperskich, które są obecnie oddawane, a lustro - jak wiemy musi być w każdym mieszkaniu, przynajmniej jedno jeśli nie dwa, trzy, a nawet więcej. Mamy dobre odczucie od rynku, jeżeli chodzi o postęp nowych inwestycji i oddawanych inwestycji. Spodziewam się w roku 17, jak i w 18 tendencji wzrostowej." - dołączył się do pozytywnych wypowiedzi swoich rozmówców Sebastian Rus z firmy Ruke, chociaż przypominał również, że trzeba być przygotowanym na spowolnienie, które wcześniej czy później nastąpi. W podobnym tonie wypowiadała się Monika Gibes, ekspert ds. płytek, Max-Fliz: "Niepokojący będzie ten moment, kiedy deweloperzy przestaną realizować nowe inwestycje. Niestety musimy się spodziewać, że ten moment nastąpi. Na razie jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że nowe budynki i mieszkania w większych ośrodkach nadal są oddawane do użytku, zatem ktoś z nas będzie musiał je wyposażyć" - mówiła Gibes.

Z ciekawej strony temat potraktował Marcelin Matusiak, GfK Polonia, który zwracał uwagę na to, że duża ilość inwestycji wpływa dodatnio również na ilość przeprowadzanych remontów. - "Z całą pewnością zawsze jest tak, że wzrost budynków oddawanych do użytku jest pewnego rodzaju wskaźnikiem optymizmu dla całej branży, ale jest również impulsem dla wszystkich ludzi, którzy rozważają remont czy przeprowadzenie jakiejś adaptacji. A więc koniunktura sprzyja rozpoczynaniu nowych remontów." - przekonywał


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA