REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dorota Koziara: Polak ma w czym wybierać

  • Autor: Rynek Łazienek
  • 08 lis 2016 10:54
Dorota Koziara:  Polak ma w czym wybierać
Dorota Koziara - projektant, dyrektor artystyczny, ekspert w dziedzinie designu

Dorota Koziara, jedna z bardziej uznanych w świecie polskich designerek mówi o potrzebie organizacji w naszym kraju wydarzenia łączącego design i kulturę ze sferą biznesu. Ocenia też ofertę naszych krajowych salonów łazienkowych, które odwiedziła podczas Tubądzin Design Days.

REKLAMA

- Co Pani sądzi o festiwalowej modzie na design?

Wydaje mi się, że ludzie wciąż festiwale designu odbierają jako coś abstrakcyjnego. Spotkałam się z wieloma dyskusjami, uwagami na temat tego, dlaczego nie używamy polskiego sformułowania „wzornictwo przemysłowe”. Osobiście uważam, że powinniśmy używać słowa „design”, bo jest ono międzynarodowe, dobrze rozumiane w wielu zakątkach świata. Jest ponadto pojęciem dużo szerszym niż „wzornictwo przemysłowe”. Kibicuję słowu „design”. Chociażby dlatego, że poruszam się pomiędzy różnymi krajami i muszę być zrozumiała.
Co do festiwali – tak naprawdę brakuje mi w Polsce takiego wydarzenia, które łączyłoby kulturę i biznes. Na odbywających się w naszym kraju festiwalach nie ma przestrzeni na biznes. Według mnie modelowym przykładem tego, jak takie wydarzenia powinny wyglądać są targi meblowe w Mediolanie i towarzyszące im około 700 wystaw poza terenem targowym. To wszystko na siebie pracuje. Takie „design weeki” są oczywiście świetnym wydarzeniem, natomiast rzadko przekładają się na biznes. Mamy u siebie bardzo dużo festiwali designu, może warto pomyśleć o jednym tego typu festiwalu, finansowanym z funduszy państwowych? Niektóre miasta mają naprawdę na to szansę. Chociażby Poznań, który ma duże targi meblowe, a przy okazji wypracowanej renomy mógłby stworzyć wydarzenie podobne do tego mediolańskiego.

- A jak ocenia Pani ofertę polskich salonów meblowych, czy łazienkowych? Czy Polacy mają realnie z czego wybierać ten dobry design?

Mają, jak najbardziej. Mamy w Polsce wiele rewelacyjnych salonów, których może nam pozazdrościć niejeden architekt, nawet włoski. Wiele z nich miałam m okazję odwiedzić w ramach Tubądzin Design Days 2016. Były one partnerami tego wydarzenia: Cermag w Poznaniu i we Wrocławiu, BOZ w Rzeszowie, Akcess w Białymstoku, czy w końcu salon Hoff w Krakowie. Mam pełne uznanie dla właścicieli tych salonów, w większości to już ich około 20-letnia praca. Nie mamy absolutnie czego się wstydzić. Oferta jest bogata i świetnie pokazana. Polak ma w czym wybierać. Interesuje mnie także to, czy salony mają ofertę wyłącznie dla zamożnych klientów, czy w zasadzie każdy może w nich znaleźć coś dla siebie? I muszę powiedzieć, że tak, najczęściej oferta jest bardzo przekrojowa także pod względem cenowym. Jest ciekawie dobrana.

- Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Marta Borowska


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA