REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dynamiczny rozwój branży HVAC w Polsce to tylko kwestia czasu

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 29 kwi 2016 16:55
Dynamiczny rozwój branży HVAC w Polsce to tylko kwestia czasu
Anna Rabiej, organizator spotkań branżowych Aquatherm Warsaw.

Szacuje się, że sprawność najpopularniejszych w Polsce kotłów grzewczych starego typu spada z wiekiem do ok. 50-60%, co oznacza stratę niemal połowy paliwa. Wymiana nieefektywnych urządzeń sprzyjają nowe przepisy, szybki rozwój technologii oraz liczne programy wsparcia finansowego - mówi Anna Rabiej, organizator spotkań branżowych Aquatherm Warsaw.

REKLAMA

Od września 2015 roku w Polsce obowiązują założenia dyrektywy UE w sprawie produktów związanych z energią (ErP), ustanawiające minimalną sprawność energetyczną oraz górną granicę emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze i produkujące ciepłą wodę.

Na mocy nowych regulacji z obrotu zniknęły już najbardziej szkodliwe dla środowiska kotły, co otworzyło pole dla upowszechnienia pomp ciepła i zasobników c.w.u. Jednocześnie, na mocy ustawy antysmogowej już od końca ubiegłego roku kolejne gminy wprowadzają lokalne regulacje w celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z urządzeń grzewczych.

Konieczna wymiana

Wydaje się kwestią czasu, kiedy obejmą one cały kraj, a tym samym zakup urządzeń o wyższych standardach energetycznych stanie się koniecznością zarówno dla budujących, jak i modernizujących domy i mieszkania.

Najnowsze zmiany w prawie mają szansę wpłynąć na rozwój branży HVAC (z angielskiego: Heating, Ventilation, Air Conditioning) w Polsce, a także na jakość życia wszystkich użytkowników instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Przykładem jest obowiązująca od połowy ubiegłego roku ustawa o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, która już wymusza stosowanie nowych technologii na producentach urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowinki HVAC

Na rynku nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, poprawiające parametry instalacji, dostępne w coraz atrakcyjniejszych cenach. Zdaniem producentów nowoczesne pompy ciepła są w stanie czterokrotnie zwiększyć współczynnik efektywności energetycznej (COP), a innowacyjne centrale rekuperacyjne szczycą się wskaźnikiem odzysku ciepła na poziomie do 95%.

W dostępnej na rynku nowej otulinie do izolacji termicznej rurociągów grzewczych i ciepłowniczych udało się uzyskać najniższą na rynku wartość współczynnika przewodzenia ciepła: od 0,033 W/(m·K) - co pozwala ograniczać straty ciepła do niezbędnego minimum, zapewniając wyższy standard energetyczny i niższe koszty eksploatacji obiektu.

Także nowe modele urządzeń chłodniczych, zwłaszcza te do użytku domowego i na potrzeby małych pomieszczeń, cechują się coraz większą efektywnością energetyczną oraz niższym wskaźnikiem hałasu, a także niższą zawartością czynnika chłodniczego - zgodnie z najnowszymi regulacjami, dotyczącymi gazów fluorowanych.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA