Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekspert radzi: jak aplikować zaprawę na mozaikę oraz płytki małego i średniego formatu

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 30 cze 2014 09:26
Ekspert radzi: jak aplikować zaprawę na mozaikę oraz płytki małego i średniego formatu
Monika Wojdak, kierownik Grupy Produktowej Ceramika w firmie Atlas. / Fot. Atlas
Ekspert radzi: jak aplikować zaprawę na mozaikę oraz płytki małego i średniego formatu

Monika Wojdak, kierownik Grupy Produktowej Ceramika w firmie Atlas zdradziła nam na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas klejenia moziaki oraz okładzin ceramicznych małego i średniego formatu.

REKLAMA

Mozaika

W przypadku klejenia tak drobnych elementów jak mozaika, podstawowe znaczenie ma przygotowanie podłoża. Ze względu na niewielkie wymiary poszczególnych płytek musi być ono idealnie równe.

Mozaikę przykleja się na bardzo cienkiej warstwie zaprawy klejącej, rozprowadzonej pacą zębatą o drobnych zębach. Zbyt gruba warstwa kleju może spowodować zapadanie się kostek mozaiki, wypływanie zaprawy ze szczelin i efekt falowanej powierzchni, która nie utworzy idealnej płaszczyzny.

Płytki małego i średniego formatu

Do układania płytek małego i średniego formatu na ścianach zaleca się nakładanie kleju na podłoże, natomiast na posadzkach na obie klejone powierzchnie. W pierwszym przypadku klej nanosi się gładką stroną pacy, mocno dociskaną do podłoża, tak aby doprowadzić do wtarcia kleju w podłoże. Nałożony klej profiluje się pacą zębatą, prowadzoną pod kątem ok. 60° w stosunku do podłoża.

Zaleca się, aby pacę prowadzić w miarę możliwości w jednym kierunku – po dociśnięciu płytki pozwoli to na swobodne usunięcie spod niej zalegającego tam powietrza. W przypadku nakładania kleju na spód płytki należy użyć gładkiej strony pacy, natomiast klej na podłoże nakłada się pacą gładką, a profiluje pacą zębatą. Jednorazowo klej można nałożyć tylko na takiej powierzchni, na którą zdąży się przyłożyć płytki przed rozpoczęciem naskórkowania, czyli przeschnięcia powierzchni kleju, które uniemożliwia kontynuację prac. Parametrem, który określa, jak długo klej zachowuje swoje właściwości po nałożeniu na podłoże, jest tzw. czas otwarty pracy.

Kleje cementowe charakteryzują się czasem otwartym na poziomie podstawowym (min. 20 min) lub wydłużonym (min. 30 min). Należy jednak pamiętać, że okres ten może ulec zmianie w zależności od warunków, w których prace są prowadzone. Po przyłożeniu płytki do nałożonego kleju należy ją docisnąć. Przez kilka kolejnych minut możliwe jest korygowanie ustawienia każdej płytki, ale nie powinno się zmieniać jej położenia po czasie dłuższym niż 10 min.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA