Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekspert radzi: jak prawidłowo aplikować zaprawę na płytki wielkoformatowe

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 13 cze 2014 09:45
Ekspert radzi: jak prawidłowo aplikować zaprawę na płytki wielkoformatowe
Ireneusz Stachowicz, specjalista ds. produktu w firmie Bolix.
Ekspert radzi: jak prawidłowo aplikować zaprawę na płytki wielkoformatowe
Ekspert radzi: jak prawidłowo aplikować zaprawę na płytki wielkoformatowe
Ekspert radzi: jak prawidłowo aplikować zaprawę na płytki wielkoformatowe

Ireneusz Stachowicz, specjalista ds. produktu z firmy Bolix mówi jak należy aplikować klej na płytki wielkoformatowe w łazience, aby uzyskały prawidłową przyczepność do podłoża.

REKLAMA

Zapewnienie pełnego przylegania kleju, wyeliminowania pustek powietrznych pod płytkami, a finalnie trwałej, atrakcyjnej wizualnie i skutecznie izolującej warstwy okładzin, zależy nie tylko od jakości materiałów, lecz także od prawidłowego ich użycia. Przystępując do aplikacji należy w pierwszej kolejności zadbać o przygotowanie podłoża. Powinno być ono: pozbawione spękań, nośne, równe, suche, oczyszczone z powłok antyadhezyjnych (kurz, tłuszcz, pyły i bitumy) oraz wolne od agresji biologicznej czy chemicznej. Podłoża o słabej przyczepności (odspojone tynki i powłoki malarskie) muszą zostać usunięte, a nierówności i ubytki wyrównane zaprawą wyrównawczo-murarską. Do tego, powierzchnie chłonne należy zagruntować preparatem gruntującym. W przypadku gładkich płaszczyzn betonowych, należy je zmatowić grubym papierem ściernym, odpylić i wówczas zagruntować preparatem. W miejscach występowania dużej wilgotności warto też poprzedzić aplikację kleju, wykonaniem dodatkowej izolacji w postaci folii uszczelniającej w płynie.

Prawdidłowa aplikacja zaprawy

Przy samej aplikacji zaprawy, należy pamiętać, by pokrywała ona min. 80% powierzchni spodu płytki. W miejscach narażonych na silne obciążenia, ujemne temperatury lub wilgoć, stopień tego pokrycia powinien wzrosnąć do 100%. Klej nakłada się i rozprowadza (na wcześniej przygotowanym podłożu) przy pomocy pacy zębatej (wym. zębów pacy powinien być adekwatny do wielkości płytek). W celu uzyskania dobrej przyczepności zaprawy do podłoża, należy najpierw nanieść ją gładką stroną szpachli, a następnie szpachlą zębatą. Kolejny etap to przyłożenie płytki i jej dociśnięcie. Następnie należy delikatnymi ruchami ustalić jej ostateczne położenie. Płytki można układać na zaprawie klejowej, póki ma ona tendencje do przyklejania się do rąk (przed upływem czasu naskórkowania). Korektę położenia można na ogół przeprowadzić w czasie nie dłuższym niż 30 minut od momentu rozprowadzenia kleju na podłożu (w zależności od zastosowanej zaprawy). Optymalna grubość warstwy klejowej wynosi 3-5 mm, a maksymalna grubość to 10 mm. W przypadku posadzek oraz układania płytek na zewnątrz budynków zaleca się, by zaprawę klejową nanosić metodą podwójnego smarowania (przesmarować zarówno powierzchnię płytki, jak i podłoże). Każdorazowo w trakcie prac należy też pamiętać o uniwersalnych zasadach, jak np. właściwe wykonanie i wykończenie szczelin dylatacyjnych czy ochrona świeżo zrealizowanej powłoki przed penetracją wody, działaniem mrozu oraz naciskiem mechanicznym.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA