REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Piotr Kolanowski, Product Manager, Ferro S.A. mówi o tym jak montować łazienkową armaturę podtynkową.

REKLAMA

Montaż baterii podtynkowej niewiele się różni od montażu baterii natynkowej. Wymaga jedynie trochę większego nakładu pracy. Często myślimy, że montaż baterii podtynkowej jest dużo bardziej pracochłonny, bo instalację trzeba prowadzić w ścianie. Ale w przypadku baterii tradycyjnych instalacja zasilająca ją w ciepłą i zimną wodę jest również prowadzona pod tynkiem. Większy nakład pracy związany jest z wykuciem miejsca na baterię oraz poprowadzeniem instalacji pomiędzy baterią a poszczególnymi elementami. W przypadku baterii natryskowej to zaledwie około 1 m dodatkowej instalacji.

Podłączenie baterii do zasilania w wodę jest podobne we wszystkich typach baterii. Natomiast instalacja rozprowadzająca wodę do poszczególnych elementów różni się w zależności od ilości funkcji - można przyłączać od 1 do 3 urządzeń. W baterii 3-funkcyjnej możemy przyłączyć deszczownię, natrysk punktowy lub przesuwny oraz wylot wannowy. Tutaj nakład pracy jest nieco większy i wymaga wykonania kilku metrów dodatkowej instalacji, która połączy poszczególne elementy z baterią.

Najmniej czasu zajmuje podłączenie przy baterii umywalkowej, które jest podobne do podłączenia w tradycyjnej baterii z tym, że korpus tej ostatniej w całości musi być schowany w ścianie, na zewnątrz pozostaje tylko uchwyt sterujący (uchwyty) i wylewka.

Zasady montażu baterii podtynkowych są podobne jak przy zwykłych bateriach. Często ludzie obawiają się, iż podczas montażu baterii podtynkowych, w razie nieszczelności, będą musieli rozkuwać ścianę. Ale proszę zauważyć, że nawet w przypadku tradycyjnych baterii cała instalacja jest również prowadzona pod tynkiem, a więc niebezpieczeństwo spowodowane złym/nieszczelnym wykonaniem instalacji istnieje przy każdym typie baterii.

Baterie możemy montować zarówno w ścianach murowanych jak i z płyt GK, przy czym w przypadku ścian z płyt powinno się skorzystać ze stelaży. Bateria w odróżnieniu od miski ustępowej czy umywalki jest lekka, dlatego wystarczy prosty, samodzielnie wykonany przez instalatora stelaż z profili aluminiowych, na którym zawiesimy box podtynkowy, wyposażony w odpowiednie wieszaki.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA