Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Eksport na coraz wyższych obrotach

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 15 lip 2014 11:19
Eksport na coraz wyższych obrotach
Nasze firmy, mimo słabości głównych partnerów handlowych, radzą sobie znakomicie. Przyspieszyła także dynamika importu, mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. / Fot. Lewiatan

Po 4 miesiącach, dynamika eksportu wynosiła 3,3 proc., a po pięciu już 4,8 proc., co świadczy o coraz większej aktywności polskiej gospodarki - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztofek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Informacje napływające ostatnio z gospodarek krajów europejskich, przede wszystkim z Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym, wskazywały, że wyniki eksportu mogą być nieco słabsze. Tymczasem po pięciu miesiącach - rośnie dynamika - są one bardzo dobre.

Nasze firmy, mimo słabości głównych partnerów handlowych, radzą sobie znakomicie. Przyspieszyła także dynamika importu. Po czterech miesiącach wynosiła 3,3 proc., a po pięciu już 4,8 proc., co świadczy o coraz większej aktywności polskiej gospodarki.

Następuje zmiana struktury geograficznej handlu zagranicznego. Słabnie współpraca z Rosją i Ukrainą. Eksport i import są mniejsze niż po 5 miesiącach 2013 r., ale jednocześnie polskie firmy z powodzeniem szturmują wymagające rynki europejskie, gdzie konkurencja jest bardzo silna.

Producenci i sprzedający artykuły żywnościowe, których eksport do naszych wschodnich sąsiadów wyraźnie spadł znaleźli nowych partnerów w zachodniej Europie - w Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Szwecji, a także w Wielkiej Brytanii.

Obroty handlu zagranicznego po pięciu miesiącach pokazują, że nasza gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna i eksport netto na pewno wpłynie na wzrost PKB w 2014 r. Należy mieć nadzieję, że w kolejnych latach będzie podobnie, bo planujemy wykorzystać środki unijne na poprawę jakości i innowacyjności naszych produktów, a to przełożyć się powinno na coraz większą zdolność do konkurowania na rynku globalnym.

(Źródło: Lewiatan)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA