REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Feliks Szyszkowiak: małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 27 kwi 2016 08:27
Feliks Szyszkowiak: małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat
Feliks Szyszkowiak, członek zarządu Banku Zachodniego WBK mówi o kondycji finansowej małych i średnich firm w Polsce. Fot. Newseria Biznes

Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu firm odpowiada bowiem za blisko 70% PKB i większość miejsc pracy. Aby sprostać rosnącej konkurencji, sektorowi są potrzebne inwestycje w innowacje i zwiększanie obecności na rynkach zagranicznych. Z tymi wyzwaniami polscy producenci wyposażenia łazienek radzą sobie przeciętnie.

REKLAMA

Jak podkreśla Feliks Szyszkowiak, członek zarządu Banku Zachodniego WBK, dziś – oceniając portfel kredytowy – można powiedzieć, że kondycja firm z tego sektora jest bardzo dobra, a właściwie najlepsza od kilku lat. Zagrożeniem jest jednak rosnąca konkurencja, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i na rynkach zagranicznych. Aby jej sprostać, sektor musi więcej inwestować, również w badania i rozwój.

Ekspansja na rynki zagraniczne

Drugą kwestią jest ekspansja na rynki zagraniczne. Z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie firmy Atradius wynika, że swoje produkty lub usługi sprzedaje za granicą ponad 1/4 firm z tego sektora. 97 proc. z nich podkreśla, że sprzedaż ta wiąże się jednak z trudnościami. Najczęściej wymieniają oni ryzyko walutowe, ryzyko transakcji czy pozyskanie wiarygodnego kontrahenta.

- Potencjał małych i średnich firm dla wzrostu gospodarki w Polsce jest bardzo duży, ponieważ jest to 1,7 mln firm. One odpowiadają za bardzo dużą część naszej gospodarki i większość miejsc pracy. Jest duży potencjał, są też pewne problemy. Nasze małe i średnie firmy w zdecydowanej większości muszą więcej inwestować w nowe technologie – mówi Feliks Szyszkowiak, członek zarządu Banku Zachodniego WBK.

Źródło: Newseria Biznes


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA